Wiadomość

Polska: Irakijczycy oskarżeni o finansowanie ISIS

Hawala w Afganistanie (zdj. Jan Chipchase, flickr)
Hawaladar w Afganistanie (zdj. ilustracyjne Jan Chipchase, flickr)

Prokuratura Krajowa oskarżyła dwóch Irakijczyków o finansowanie bojówkarzy organizacji terrorystycznej ISIS za pomocą systemu hawala. Grozi im od 2 do 12 lat więzienia.

Ojciec i syn zostali zatrzymani przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego w czerwcu. Z informacji opublikowanych na stronach rządowych wynika, że w roku 2016 przekazali terrorystom walczącym w Iraku pieniądze zabrane od rodzin terrorystów z Zachodniej Europy. Do Polski środki miały trafiać za pomocą przelewów Western Union, a do Iraku przy użyciu systemu hawala.

Jeden ze wspieranych przez Irakijczyków terrorystów szkolił od 2013 roku w Syrii innych terrorystów w policji Państwa Islamskiego, a później w obozach szkoleniowych. Jego żona została zatrzymana w 2018 roku w Niemczech pod zarzutem udziału w organizacji terrorystycznej.

System hawala należy do jednego z tzw. Nieformalnych Systemów Transferowania Wartości. Chociaż jest wykorzystywany przez terrorystów do przekazywania środków finansowych, nie jest on – jak podaje portal Interia – „charakterystycznym sposobem finansowania terroryzmu”. Jest on systemem powszechnym w użyciu, ze względu na szybkość działania, niskie koszty i kwestię zaufania.

„Tym co wyróżnia hawalę z innych systemów, jest zaufanie (takiego znaczenia nabrało też to słowo w języku hindu), szerokie rodzinne powiązania, wszechstronność, szybkość, dyskrecja, a nawet anonimowość oraz niskie koszty, w porównaniu do innych systemów przekazu pieniędzy”, pisze Jan Wójcik w opracowaniu na temat prawnych regulacji mających przeciwdziałać finansowaniu terroryzmu w systemach typu hawala.

Jak działa hawala? (rys. J. Wójcik)

Jak działa hawala? (rys. J. Wójcik)

Najprościej mówiąc, system działa tak, że w jednym kraju osoba wpłaca pieniądze pośrednikowi (hawaladarowi), a ten przekazuje jej określone hasło bądź kod, przesyła go także do hawaladara w innym kraju, do którego zgłasza się odbiorca pieniędzy podający hasło. Powiązania rodzinne i klanowe gwarantują uczciwość transakcji. Rozliczenia pomiędzy hawaladarami dotyczą tylko wzajemnych różnic, mogą dotyczyć też innych równolegle prowadzonych biznesów, bądź są grupowane i rozliczane w centrach hawali np. w ZEA. Sprawia to, że w przypadku nielegalnych transferów sprawa może nie być łatwa do wykrycia.

Wśród zamachów finansowanych wcześniej w ramach systemu hawala wymienia się zamach na World Trade Center w Nowym Jorku, zamach w Bombaju w 2008 roku, próbę zamachu na Times Square, a także finansowanie takich ugrupowań, jak talibowie, Lashkar-e-Taiba, czy Al-Szabaab.

Financial Action Task Force (FATF) wprowadza od lat odpowiednie regulacje dotyczące kontroli systemów takich jak hawala, pod kątem prania pieniędzy, czy też finansowania terroryzmu, które w tym przypadku jest „brudzeniem” legalnych często środków finansowych. W tropieniu przestępczego wykorzystania tych środków zwraca się uwagę na szczególne wzorce dotyczące łączenia lub rozbijania kwot, wielkości przekazów, a także wprowadza się określone obowiązki wobec firm działających w biznesie przekazów nieformalnych.

To kolejna udana akcja ABW w tym roku. Wcześniej nasze służby zatrzymywały osoby stanowiące zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju, jednak nie stawiały im zarzutów karnych, a jedynie wszczynały procedurę deportacyjną.(j)

Źródła: ABW, Interia

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign