Po 80 latach kościół Hagia Sophia w Stambule znowu jest meczetem

Hagia Sophia w Stambule, największy kościół Bizancjum, znowu staje się meczetem. Pierwotnie została zamieniona na meczet po zdobyciu Konstantynopola (Stambułu) w 1452 roku, dobudowano do niej wówczas górujący nad nią minaret. Po rewolucji Attaturka w 1923 roku Hagia Sophia stała się muzeum, w którym nie odbywały się muzułmańskie modlitwy – aż do teraz.

Na początku bieżącego roku rząd Erdogana oświadczył, że z minaretu Hagia Sophii dwa razy dziennie będzie odzywać się wezwanie do modlitwy. W ubiegłym tygodniu natomiast podano do wiadomości, że wezwania nadawane będą pięć razy dziennie, tak jak normalnie we wszystkich meczetach i że zostanie dla Hagia Sophii mianowany imam. Oznacza to, że Hagia Sophia przestaje  być muzeum a zaczyna ponownie funkcjonować jako normalny meczet.  (g)

Źródło: pjmedia.com

 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom