Partia Pracy i kolejna radykalna kandydatka

Jeremy Corbyn, lider Partii Pracy, z symbolem Rabia, egipskiego Bractwa Muzułmańskiego (zdj. Blurrech CC BY-SA 4.0 )
Jeremy Corbyn, lider Partii Pracy, z symbolem Rabia, egipskiego Bractwa Muzułmańskiego (zdj. Blurrech CC BY-SA 4.0 )

Kandydatka laburzystów w wyborach parlamentalnych, Zarah Sultana przeprosiła za wypowiedź z przeszłości, w której uznała, że świętowałaby śmierć światowych przywódców, w tym byłego lidera brytyjskiej lewicy Tony’ego Blaira.

W roku 2015 w mediach społecznościowych kandydatka na parlamentarzystkę, odpowiadając na wpis twierdzący, że nie jest przyzwoicie cieszyć się ze śmierci, napisała: „Spróbujcie mnie zatrzymać kiedy tacy jak Blair, Netanyahu i Bush umrą”. Dzisiaj tłumaczy się, że to z powodu przejęcia „niekończącym się cyklem globalnego cierpienia, przemocy i niepotrzebnego zabijania”.

W tym samym roku poparła przemoc stosowaną przez Palestyńczyków, twierdząc, że Izrael jest takim samym apartheidem jak RPA. Zrobiła to świadomie, bo skorygowała wcześniejszy post, w którym pisała o oporze nieuciekającym się do przemocy. Sultana wspiera także ruch BDS wzywający do bojkotowania Izraela w wymiarze naukowym, gospodarczym i kulturalnym.

Zarah Sultana (z kwiatami) z wyborcami pochodzącymi z Bangladeszu. (Foto: Twitter)

Sultana jest także przedstawicielką parlamentarną ugrupowania Muslim Engagement and Development (MEND). Grupa oskarżana jest o rozsiewanie teorii spiskowych i promowanie islamistycznych poglądów. W 90-stronnicowym raporcie think tanku monitorującego radykalizm The Henry Jackson Society opisany jest szereg zarzutów wobec organizacji, m.in. wspieranie salafickich, nietolerancyjnych poglądów czy usprawiedliwianie dla zabijania brytyjskich oddziałów w Iraku.

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o kontrowersjach związanych z Salmą Yaqoob, kandydatką na burmistrza West Midlands, która w przeszłości należała do partii Respect, która była tworem islamistów i trockistów. Yaqoob popierała m.in. Hezbollah, Hamas, czy angażowała się w teorie spiskowe zarzucające brytyjskiemu rządowi przeprowadzanie zamachów terrorystycznych z lipca 2007 roku w Londynie.

Partia Pracy pod przywództwem Jeremy’ego Corbyna mocno ucierpiała z powodu kryzysu związanego z oskarżeniami o antysemityzm. Tym większe zaskoczenie wywołuje wystawianie takich kandydatów.

źródło: BBC

 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Jak Donald Tusk debatę o imigracji zakończył

Kolejny meczet w Warszawie. Kto go buduje?

Torysi boją się oskarżeń o islamofobię