Wiadomość

Palestyńczycy i kult terroryzmu

Kozo Okamoto, źródło: youtube.

Członkowie grupy terrorystycznej PFLP (Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny) świętują z japońskim terrorystą Kozo Okamoto. Jego ugrupowanie przeprowadziło w 1972 roku atak na lotnisko, w którym zginęło 26 osób. Zamach ten był jednym z najkrwawszych w historii Izraela.

Palestyńscy terroryści w Bejrucie uczcili 50. rocznicę krwawego zamachu przeprowadzonego przez członków japońskiej Armii Czerwonej na lotnisku Lod w Izraelu. Na uroczystości był obecny ostatni żyjący sprawca.

Kozo Okamoto to jedyny żyjący członek trzyosobowej komórki terrorystycznej, która 30 maja 1972 r. zabiła 26 osób na lotnisku niedaleko Tel Awiwu. Mężczyzna pojawia się publicznie niezwykle rzadko. Dwaj pozostali zamachowcy zostali zastrzeleni przez służby bezpieczeństwa na miejscu zdarzenia.

Krótka uroczystość odbyła się na cmentarzu na skraju palestyńskiego obozu dla uchodźców Shatila, gdzie 74-letni Okamoto złożył wieniec na grobie upamiętniającym jego kolegów z JRA i pokazał palcami gest zwycięstwa (V-victory).

Atak został zaplanowany przez Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny (PFLP), którego stronnicy od pół wieku co roku upamiętniają to wydarzenie. Izrael, Stany Zjednoczone, Unia Europejska i Japonia zaliczają PFLP do grup terrorystycznych.

W 1972 roku trzech członków japońskiej Armii Czerwonej zwerbowanych przez PFLP otworzyło ogień i rzuciło granaty na lotnisko, zabijając ośmiu Izraelczyków, jednego Kanadyjczyka i 17 obywateli USA z Puerto Rico, którzy przylecieli z pielgrzymką do Ziemi Świętej.

Rozlew krwi na lotnisku, które później nazwano imieniem Ben Guriona, zapoczątkował wprowadzanie światowych standardów bezpieczeństwa w branży lotniczej. Fusako Shigenobu, współzałożyciel japońskiej Armii Czerwonej, został niedawno zwolniony z więzienia w Tokio po odbyciu 20-letniej kary.

Okamoto, który został schwytany podczas ataku, początkowo był skazany na dożywocie w Izraelu, następnie uwolniono go w ramach wymiany więźniów, znanej jako porozumienie z Jibril (1985 rok). Od tego czasu Okamoto żyje pod ochroną PFLP w Bejrucie.

W 1997 r. mężczyzna został ponownie uwięziony w Libanie. W 2000 r. został pierwszą – i do dziś jedyną – osobą, która otrzymała azyl polityczny w Libanie. „Okamoto przyjechał bronić wolności ludzi, którym skradziono ziemię. Wierzy w ich prawa, wierzy w sprawiedliwość i wolność człowieka” – powiedział jeden z członków PFLP, który przedstawił się jako Abu Yusef.

Abdullah Hamoud, przedstawiciel libańskiej szyickiej grupy terrorystycznej, również wziął udział w ceremonii ku czci Okamoto. „Ten dzielny bohater cierpiał w więzieniach wroga (…), ale dziś jego serce bije w Palestynie” – powiedział Hamoud.

Formalnie Okamoto nadal jest poszukiwany w Japonii za działalność terrorystyczną.

〉 Saudyjski dziennikarz krytycznie o sprawie palestyńskiej

Liderzy terrorystów z Hamasu żyją jak pączki w maśle

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Piotr S. Ślusarczyk

Doktorant UKSW, badacz islamu politycznego, doktor polonistyki UW; współprowadzący portal Euroislam.pl; dziennikarz telewizyjny i radiowy.

Inne artykuły autora:

Widmo terroryzmu wisi nad olimpiadą

Francja: „islamizacja” czy „islamofobia” ?

Niemcy: narasta zagrożenie islamskim terroryzmem