Niepodawanie kobiecie ręki jest wyrazem szacunku – dalszy ciąg afery szkolnej w Szwajcarii

Po decyzji szwajcarskiej szkoły, pozwalającej dwóm muzułmańskim uczniom nie podawać rąk nauczycielkom w Szwajcarii rozgorzała dyskusja, w której szkoła jest powszechnie krytykowana. Władze oświatowe kantonu, do którego należy szkoła, poprosiły nieujawnionych ekspertów prawnych o sporządzenie opinii, czy szkoła miała prawo do takiej decyzji. Wg władz szkolnych zachodzi konflikt między wolnością religijną a zasadą równości płci. Nie wiadomo, kiedy opinia zostanie wydana, a władze szkolne oświadczyły, że się jej podporządkują.

Dwóch uczniów, 14 i 15 letni, odmówiło podawania rąk nauczycielkom, co jest w Szwajcarii zwyczajem. Szkoła pozwoliła im więc nie podawać rąk ani nauczycielkom ani nauczycielom.

Przewodniczący fundacji, prowadzącej meczet, w którym imamem jest ojciec chłopców, oświadczył, że niepodawanie rąk kobietom jest naśladowaniem proroka Mahometa i oznaką szacunku dla nich . Żadna kobieta nie chce być traktowana jak obiekt seksualny, a fizyczny kontakt może być dla młodych ludzi bodźcem, który doprowadzi do złych konsekwencji, powiedział pan Nabil Arab.

W jaki sposób mężczyznom Zachodu udaje się unikać tych złych konsekwencji Nabil Arab nie wytłumaczył.(g)

Źródło: thelocal.ch

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom