Niemcy uchwalają przepisy o integracji cudzoziemców

Bundestag przyjął w czwartek nową ustawę o integracji cudzoziemców, która ma ułatwić im wchodzenie na rynek pracy. Osoby, które szkolą się zawodowo albo pracują będą mogły otrzymywać prawo pobytu – nawet jeśli nie mają azylu. Podejmowanie pracy będzie możliwe już po trzech miesiącach od przybycia do Niemiec, nawet jeśli podanie o azyl nie zostało jeszcze rozpatrzone, a w regionach o bezrobociu poniżej średniej imigranci będą mogli pracować nawet jeśli są miejscowi kandydaci. Państwo ma też dopłacać do stu tysięcy miejsc pracy, które nie będą nic kosztowały pracodawców.

Z drugiej strony prawo stałego pobytu będzie przyznawane tylko osobom mówiącym po niemiecku, a osoby, które nie będą chciały uczestniczyć w kursach językowych i integracyjnych będą miały obcinane świadczenia.

W ubiegłym roku przybyło do Niemiec ponad milion imigrantów, w tym roku przybyło ich już prawie dwieście tysięcy. (g)

Źródło: thelocal.de

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom