Wiadomość

Niemcy: Tadżycy chcieli zabić krytyka islamu

Amir Masoud Arabpour (Twitter)

Pięciu obywateli Tadżykistanu należących do ISIS skazał sąd w Niemczech za przygotowywanie zamachu terrorystycznego w kraju i za granicą.

Mężczyźni w wieku od 25 do 34 lat, którzy przybyli do Niemiec jako uchodźcy, otrzymali wyroki od prawie 4 do 9,5 lat więzienia zasądzone przez sąd w Duesseldorfie.

Należeli do tych samych kręgów radykalnej sceny, co urodzony w Uzbekistanie sprawca stojący za zamachem z uzyciem ciężarówki w Sztokholmie, który został dokonany w kwietniu 2017 roku. A także związani byli z pochodzącym z Macedonii austriackim terrorystą odpowiedzialnym za strzelaninę w Wiedniu w listopadzie 2020 roku.

Dwudziestosześcioletni Sunatullokh K., który otrzymał najdłuższy wyrok, planował zastrzelenie Amira Arabpoura – youtubera, krytyka islamu, który nadawał z Neuss w zachodnich Niemczech. Sprawę w 2020 roku opisywały niemieckie media jako sukces śledczych, którzy udaremnili zamach.

Arabpour odszedł od islamu, a później przeszedł na chrześcijaństwo i prowadził kanał na YouTubie, w którym krytykował religię. Wiosną 2020 podał do wiadomości, że to on stał się celem ataków. Twierdził, że otrzymywał od tadżyckich islamistów groźby, a jego oświadczenie zostało potwierdzone przez media. Arabpour miał 70 tysięcy subskrybentów na swoim kanale.

Dwóch innych znanych niemieckich krytyków islamu, którzy pokazują się publicznie, Hamed Abdel Samad i Sabatina James, znajdują się pod ochroną policji.

Inny ze skazanych, Farhodshoh K. dostał ponad osiem lat więzienia za spisek w celu otrzymania zlecenia na morderstwo w Albanii. Morderstwa udało się uniknąć, bo sprawcy mieli wątpliwości co do tożsamości „celu”, który śledzili.

Pozostali zostali skazani na mniejsze wyroki za udział w organizacji terrorystycznej. Cała piątka przybyła do Niemiec jako uchodźcy.

Przeczytaj także:

Czterej Tadżycy zatrzymani. Werbowali w Polsce do zamachów

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Jak Donald Tusk debatę o imigracji zakończył

Kolejny meczet w Warszawie. Kto go buduje?

Torysi boją się oskarżeń o islamofobię