Wiadomość

Muzułmanie i Arabowie w antysemickiej czołówce

Okładka raportu Centrum Simona Wisenthala (zdj. SWC)
Okładka raportu Centrum Simona Wisenthala (zdj. SWC)

7 z 10 antysemickich publicznych skandali i trendów miało związek z muzułmanami lub Arabami, w tym pięć dotyczy Zachodu, jak wynika z raportu Centrum Simona Wiesenthala.

Na kilka dni przed rocznicą oswobodzenia Auschwitz Centrum Simona Wiesenthala opublikowało raport „Top 10″ antysemityzmu na świecie. W siedmiu z dziesięciu punktów dotyczy on muzułmanów i Arabów, także na Zachodzie. Jeden niestety też jest związany z Polską.

Dwa pierwsze miejsca nie budzą zaskoczenia, to Iran i Hamas. Jednak już na trzecim miejscu pojawia się BBC z pochodzącą z Palestyny reporterką śledcza stacji, która napisała na Twitterze „Izrael jest bardziej nazistowski niż Hitler” lub „Hitler miał rację”. W innym wywiadzie reporter BBC zgodził się z palestyńskim youtuberem Mohammedem Hijabem, że popieranie Izraela czy syjonizmu powinno być oddzielane od żydowskości.

BBC próbowało także przekierować odpowiedzialność na ofiary za muzułmański antysemicki atak na Żydów. W trakcie święta Chanuka grupa muzułmańskiej młodzieży zaatakowała autobus z Żydami i obrzuciła ich wyzwiskami;, zdaniem BBC zaczepka miała wyjść ze strony Żydów. Stacja nie posiadała jednak żadnych dowodów na poparcie tego twierdzenia.

Na szóstym miejscu są globalne sieci społecznościowe, za niedostateczne rugowanie antysemityzmu. Jednak perełką jest Twitter, który specjalistką od wiadomości z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej mianował Fadah Jassem, która popiera poglądy Louisa Farrahana, lidera Nation of Islam, oraz twierdzi, że Izrael został „zrzucony jak bomba” na Bliski Wschód. Jako szefowa regionu MENA wprowadziła w swoim oświadczeniu wszystkie flagi oprócz flagi Izraela.

Siódme miejsce Centrum Simona Wisenthala zostawiło dla Niemiec ze względu na rosnący antysemityzm skrajnej prawicy, lewicy i islamistów. Zdaniem żydowskiego instytutu w zespole arabskim Deutsche Welle też miały miejsce incydenty antysemityzmu, trywializujące, bądź negujące Holokaust. „Süddeutsche Zeitung” ujawniło skandal, pokazując wpisy zespołu twierdzące, że Holokaust to „sztuczny produkt”, a „Żydzi kontrolują ludzkie mózgi przez sztukę, media i muzykę”. Inny dziennikarz twierdził, że arabskich rekrutów w izraelskiej armii trzeba traktować jako zdrajców i skazać na śmierć. Czterech członków tego serwisu zostało zawieszonych przez DW.

Na ósmej pozycji jest grupa związana ze środowiskiem Bractwa Muzułmańskiego w USA – Rada Stosunków Amerykańsko-Islamskich (CAIR). Nietórzy liderzy grupy twierdzą publicznie, że syjonizm jest wrogiem i trzeba uważać na syjonistyczne synagogi. Zahra Billoo z oddziału CAIR w San Francisco wzywała do unicestwienia państwa Izrael. CAIR zdaniem Centrum stara się wpływać na środowiska progresywne w USA, biorąc udział np. w Marszu Kobiet i zadbać o to, żeby w wśród postępowców nikt nie popierał prawa Izraela do istnienia.

Dostaje się także amerykańskim uniwersytetom za prześladowanie Żydów na kampusach. Jednak w czołówce jest Uniwersytet Południowej Karoliny, gdzie muzułmanka Yasmeen Mashayekh, jedna z osób odpowiedzialnych za różnorodność i inkluzywność uczelni nie ukrywała, że nienawidzi Żydów i państwa Izrael. Pomimo listów protestacyjnych kadry nie została usunięta przez administrację.

Na czwartej pozycji znalazła się niestety wzmianka o Polsce. W ogólnej informacji o łączeniu przez przeciwników szczepień pandemii i szczepionek z żydowskim spiskiem oraz o nadmiernym wykorzystywaniu tragedii Holokaustu do protestów w tej kwestii, znalazła się wzmianka brytyjskiego dziennikarza w Polsce, Daniela Tillesa, o proteście Konfederacji i bramie przypominającej wejście do obozu Oświęcim, z napisem „Szczepionki uczynią cię wolnym”. Nie jest to jednak specjalnie polski fenomen; w innych miejscach świata ruchy antyszczepionkowe czyniły podobne lub gorsze nawiązania.

To, że w różnych miejscach na świecie, w skandalach pojawiających się w mediach i polityce pojawiają się tak często postacie związane z ruchem islamistycznym, muzułmanie czy Arabowie sugeruje, że na antysemityzm z tego kierunku należy baczniej zwracać uwagę.

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Jak Donald Tusk debatę o imigracji zakończył

Kolejny meczet w Warszawie. Kto go buduje?

Torysi boją się oskarżeń o islamofobię