Mimo tego, że do Niemiec przybywa bardzo wiele ofiar wojny na Ukrainie, władze tego kraju zmagają się z presją migracyjną z Bliskiego Wschodu.
Federalny Urząd ds. Migracji i Uchodźców (BAMF) poinformował o gwałtownym wzroście liczby wniosków o azyl w styczniu i lutym z Syrii, Afganistanu i Iraku.
Oprócz napływu imigrantów z Ukrainy, niemieckie gminy doświadczają drastycznego wzrostu liczby wniosków o azyl składanych przez uchodźców z Bliskiego Wschodu. W styczniu i lutym 2022 roku BAMF otrzymał 29 449 wniosków o azyl, poinformował „Der Spiegel”. W tym samym okresie ubiegłego roku było ich 17 299, co zgodnie ze statystykami BAMF stanowi wzrost o dobre 70 procent.
Najwięcej wnioskodawców pochodziło z Syrii (8598 wniosków, wzrost o 23 %), Afganistanu (5524 wnioski, wzrost o 158 %) oraz Iraku (3214 wniosków, wzrost o 107 %). Jedną z przyczyn tego zjawiska może być zniesienie ograniczeń w podróżowaniu wywołanych pandemią. Trend ten potwierdza UE. W pierwszym kwartale tego roku najpopularniejszym krajem dla osób ubiegających się o azyl w UE pozostały Niemcy. Według danych unijnej agencji ds. azylu EASO, do 20 marca złożono tu 36 489 wniosków o azyl, czyli o 56% więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Głównymi krajami pochodzenia były Afganistan, Syria, Irak, Turcja i Gruzja.
„Musimy uważać na to, żeby nie było teraz uchodźców pierwszej i drugiej kategorii” – powiedział burmistrz Poczdamu Mike Schubert, jeden z koordynatorów Cities Safe Havens Alliance, stowarzyszenia zrzeszającego gminy, które chcą przyjąć do siebie uchodźców. Jeśli chodzi o podstawowe prawo do azylu, decydujący jest powód ucieczki, a bliskość miejsca, z którego się ucieka, nie powinna być czynnikiem decydującym – powiedział polityk lewicowej SPD.
„Obecnie miasta Europy Wschodniej doświadczają tego samego, z czym od lat zmagają się takie miasta, jak włoskie Palermo” – powiedział Schubert. Niemiecki polityk uważa, że Europa przespała szansę na zbudowanie sprawnego systemu relokacji imigrantów. W jego ocenie był na to czas, kiedy połączenia lotnicze były zamrożone z powodu pandemii.