Co najmniej sześć osób mogło mieć wpływ na radykalizację Salmana Abediego, który w 2017 roku wysadził się w Manchester Arena zabijając 22 osoby.
Wpływ na jego radykalizację mieli rodzice, bracia i koledzy islamiści, z których sześciu jest skazanych za przestępstwa, informuje „Manchester Evening News”. Czy jest ktoś odpowiedzialny za to, że zatruł umysł Abediego do tego stopnia, że chciał zabić innych ludzi wraz z sobą?
Z przesłuchań, które wciąż prowadzone są w celu analizy jak doszło do zamachu wynika, że nie ma pojedynczej odpowiedzialnej osoby, a złożył się na to cały proces radykalizacji. Począwszy od 2015 roku, kiedy Abedi przebywał w środowisku libijskich imigrantów, porzucił imprezowy styl życia i zaczął chłonąć opowieści o byciu wojownikiem, męczennikiem snute przez starszych kolegów.
Jednym z miejsc takich spotkań był zakład fryzjerski „Fade Away” w Moss Side, dzielnicy Manchesteru, gdzie rozmowyna temat libijskiej polityki mieszały się z tematem terroryzmu. Jedną z obecnych tam osób był Abdalraouf Abdallah, cieszący się w środowisku libijskim statusem bohatera wojennego. W 2011 roku, walcząc po stroni milicji przeciwko Kadafiemu, został postrzelony w kręgosłup i sparaliżowany od pasa w dół. Rodzina miała bliskie z nim związki, a Abdallah i Abedi stali się kumplami. Abdallah jednak w latach, które nastąpiły po paraliżu. został rekruterem ISIS.
Podobnie fanatyczny był jego brat, który chciał zaciągnąć się do Syrii w charakterze snajpera, powołując się na swoje doświadczenie w libijskim dżihadzie. Obydwaj trafili do więzienia, Abdalraouf na ponad dziewięć lat.
Abdallah zaprzecza, że namówił Abediego do zamachu, nawet twierdzi, że zamach na Manchester Arena ciągle go „nawiedza”. Tymczasem ekspert powołany przez śledczych dr Matthew Wilkinson uważa, że Abdallah był kluczowy w procesie radykalizacji. Wysyłał do Abediego, jak i do innych rekrutowanych przez siebie muzułmanów, esemesy mówiące o męczeństwie i dziewicach w raju. Według Wilkinsona „wprowadził Salmana Abediego w przemocowy, islamistyczny i ekstremistyczny światopogląd”.