Wiadomość

Iran: dziesiątki egzekucji w dwa miesiące

Zdjęcie ilustracyjne

Według Amnesty International w ciągu dwóch miesięcy wykonano co najmniej 94 wyroki śmierci. Zapadły one na podstawie zeznań wymuszonych przez tortury. Stosowanie przez śledczych przemocy jest codzienną praktyką w Iranie.

Działacze praw człowieka wyrażają zaniepokojenie „znaczącym wzrostem” egzekucji w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Coraz częściej stosuje się karę śmierci, zwłaszcza wobec prześladowanych mniejszości. Od początku roku władze irańskie dokonały egzekucji co najmniej jednego Irańczyka z mniejszości arabskiej Ahwazi, 14 Kurdów i 13 członków mniejszości etnicznej Beludżów.

Działania władz są „próbą nie tylko prześladowania mniejszości etnicznych, ale także szerzenia strachu, że jakakolwiek protesty zostaną brutalnie stłumione albo na ulicach, albo na szubienicach” – powiedziała dyrektor Roya Boroumand z organizacji praw człowieka The Abdorrahman Boroumand Center

Amnesty International oskarża również Iran o stosowanie kary śmierci jako „narzędzia ucisku” mniejszości etnicznych. „Sama liczba egzekucji jest oszałamiająca” – powiedział Dieter Karg, ekspert AI ds. Iranu w Niemczech. Egzekucje nastąpiły po „wyjątkowo niesprawiedliwych procesach, w których systematycznie wykorzystuje się zeznania wydobyte za pomocą tortur”. Obie organizacje zarzucają irańskim władzom, że do wymuszania zeznań używa się również przemocy seksualnej.

Amnesty International wezwała rząd Iranu do wprowadzenia oficjalnego moratorium na wykonywanie egzekucji, unieważnienia niesprawiedliwych wyroków skazujących i wyroków śmierci oraz wycofania wszelkich zarzutów związanych z pokojowym udziałem w protestach, które trwają w kraju od miesięcy.

W ostatnim czasie Iranem wstrząsnęły protesty przeciwko władzy. Ich bezpośrednią przyczyną była śmierć 22-letniej Mahsy Amini. Według obrońców praw człowieka w związku z protestami zatrzymano tysiące osób, w tym co najmniej 40 cudzoziemców. Dokonano egzekucji na czterech  uczestnikach ostatniej fali protestów. Kara śmierci w Iranie jest wykonywana zwykle przez powieszenie. Władze nie publikują oficjalnych danych dotyczących egzekucji.

〉 W Iranie giną dzieci 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Piotr S. Ślusarczyk

Doktorant UKSW, badacz islamu politycznego, doktor polonistyki UW; współprowadzący portal Euroislam.pl; dziennikarz telewizyjny i radiowy.

Inne artykuły autora:

Widmo terroryzmu wisi nad olimpiadą

Francja: „islamizacja” czy „islamofobia” ?

Niemcy: narasta zagrożenie islamskim terroryzmem