Francja: kary więzienia za pomoc imigrantom w przekroczeniu granicy

Sąd w Gap skazał siedem osób na kary więzienia za pomaganie imigrantom w nielegalnym przekroczeniu granicy włosko-francuskiej w kwietniu br. Dwie osoby, które już przedtem miały podobne wyroki, skazano na cztery miesiące, pięć osób dostało wyroki sześciu miesięcy więzienia z zawieszeniem. Skazani brali udział w marszu około stu osób, które, otaczając grupę dwudziestu nielegalnych imigrantów pomogły im przekroczyć granicę. Tłumaczyli, że brali prostu udział w spontanicznym zgromadzeniu, protestującym przeciwko blokadzie granicy organizowanej przez francuskich identarystów, ruch sprzeciwiający się imigracji. Wyrok nie jest prawomocny

Sąd uznał, że dozwolone jest manifestowanie własnych, nawet radykalnych poglądów, ale zgodnie z prawem, a pomaganie nielegalnym imigrantom w przekroczeniu granicy jest działaniem bezprawnym. Wykracza ono poza zasadę sformułowaną w lipcu przez francuski Trybunał Konstytucyjny, że legalne jest pomaganie imigrantom w sytuacji zagrożenia, bo jest to zgodne z francuską zasadą solidarności. Zgodnie z tą zasadą sąd apelacyjny uchylił w ubiegłym tygodniu wyrok więzienia w zawieszeniu wobec francuskiego hodowcy oliwek Cedrica Herrou, który na swojej przygranicznej farmie gościł nielegalnych imigrantów. (g)

Źródło: thelocal.ch

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom