Wiadomość

Francja: atak imigranta z nożem na dwie kobiety

Bajonna, Francja (zdj. Pixabay)
Bajonna, Francja (zdj. Pixabay)

Dwie kobiety w wieku 64 i 28 lat zostały zaatakowane nożem w swoim mieszkaniu przez imigranta, prawdopodobnie z Algierii.

Do tragedii doszło w piątek w Bayonne w rejonie Pirenejów. Według relacji mężczyzna miał pociąć kobietom twarze, obydwie przebywają w ciężkim stanie w szpitalu. W sobotę bandyta został zatrzymany i przebywa w areszcie.

Imigrant został zaproszony do mieszkania kobiet, jednak po kłótni wyszedł kupić nóż i następnie wrócił i je zaatakował. Zdaniem osób ze środowiska kobiet, sprawca „przybył z propozycją fikcyjnego małżeństwa” dla młodszej z nich. Prokurator powiedział, że osobnik ten przebywał nielegalnie na terytorium Francji i nałożono na niego nakaz opuszczenia kraju, OQTF.

W świetle tych informacji prokuratura traktuje przestępstwo jako usiłowanie zabójstwa. Według niej napastnik mieszkał w Lyonie, a do kobiet przyjechał specjalnie, motywowany możliwością zawarcia małżeństwa, co mogłoby powstrzymać procedurę powrotową.  Ta hipoteza jeszcze nie została potwierdzona przez policję.

We wtorek 5 kwietnia odbył się w mieście protest feministek przeciwko „przemocy macho”.

Miesiąc wcześniej w mieście liczącym około 50 tysięcy mieszkańców dwóch mężczyzn pod wpływem alkoholu zaatakowało młodą parę, którą wcześniej poprosili o papierosy. 26-letni Algierczyk wyciągnął nóż i dźgnął mężczyznę towarzyszącego kobiecie; rany okazały się powierzchowne.

W roku 2017 burmistrz Bayonne i organizacje obywatelskie otworzyli tranzytowe schronisko dla migrantów, którzy przez Hiszpanię, Pireneje i Francję zmierzają na północ Europy. Działanie to jest wbrew oficjalnemu stanowisku francuskich władz i przypomina „miasta azylu” znane z USA, które nie deportują imigrantów. Jesienią koło Bayonne trzech algierskich imigrantów zginęło pod kołami pociągu, ponieważ obrali drogę wzdłuż torów, by uniknąć wykrycia przez policję.

Według raportu Frontexu za rok 2020 w całej Unii Europejskiej wydano 19 tysięcy nakazów opuszczenia terytorium dla Algierczyków, a zrealizowano ich tylko tysiąc. W związku z pandemią skuteczność realizowania nakazów opuszczenia terytorium dla nielegalnych imigrantów spadła w ostatnich dwóch latach. Nawet Maroko, do którego zawracano co najmniej 50% osób, w roku 2020 przyjęło ich tylko 10%.

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign