Fanatycy wygrywają konfrontację z rządem w Pakistanie

Po rozruchach w głównych miastach pakistańskich, w których zginęło 7 osób a ponad 150 zostało rannych minister prawa w rządzie Pakistanu postanowił zgłosić rezygnację, tak jak domagała się tego partia muzułmańskich fanatyków Tehrik-e-Labaik. Policja nie była sobie w stanie poradzić z blokującymi skrzyżowania islamistami a wojsko nie podjęło interwencji pomimo prośby policji.

Tehrik-e-Labaik żądało dymisji ministra oskażając go o świętokradztwo, ponieważ proponował zmianę przysięgi, składanej przez parlamentarzystów. Minister proponował, żeby w przysiędze znalazło się sformułowanie mówiące o „wierze” w Mahometa jako ostatniego proroka zamiast sformułowania, że „uroczyście przysięga się” na Mahometa jako ostaniego proroka.

W uzupełniających wyborach partia Tehrik-e-Labik otrzymuje ok.6-7% głosów i przypuszczalnie tyle otrzyma w przyszłorocznych wyborach. Jest jedną z dwóch fanatycznych partii muzułmańskich ostatnio stworzonych w Pakistanie – kraju dysponującym bronią atomową. (g)

Źródło: reuters.com

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom