Erdogan kwestionuje porozumienie o uchodźcach, Turcja nie spełni wszystkich warunków

Prezydent Turcji Erdogan zakwestionował w piątkowym przemówieniu istotny element porozumienia o uchodźcach, które miało przynieść obywatelom Turcji prawo do bezwizowego wjazdu do krajów Unii. Chociaż Komisja Europejska zaleciła w tym tygodniu przyjęcie tego porozumienia, to oświadczyła, że jeszcze 5 z 72 warunków niezbędnych do rozpoczęcia bezwizowych wjazdów musi zostać przez Turcję spełnionych. Jednym z nich było zawężenie w prawie tureckim definicji terroryzmu, żeby dziennikarze tureccy nie byli oskarżani o wspieranie terroryzmu za artykuły na temat Kurdów lub krytykujące Erdogana.

Wy idziecie swoją drogą, a my swoją – powiedział Erdogan o Unii Europejskiej, podpisujcie to z kim sobie chcecie. Porozumienie zostało podpisane w marcu przez premiera Turcji Davutoglu, który w czwartek podał się do dymisji.

Bez wprowadzenie w życie przez Turcję uzgodnionych  porozumieniu zmian prawnych bardzo wątpliwe, żeby Parlament Europejski je przegłosował. Ruch bezwizowy miał zacząć obowiązywać od 1 czerwca, przynajmniej teoretycznie, bo wiadomo było, że do 1 czerwca Turcja nie zdąży zacząć wydawać obywatelom paszportów biometrycznych, co było jednym z podstawowych warunków. Jeśli porozumienie nie zostanie przez Europarlament zaakceptowane, to Turcja może nie zgadzać się na odsyłanie do niejuchodźców z Grecji. Wówczas może dojść do nowej fali uchodźców, którzy będą próbowali przez Grecję przedostać się do Europy.

Urzędnicy unijni nic nie wspomnieli o planie awaryjnym, na wypadek, gdyby Turcja nie zgodziła się na przyjmowanie odsyłanych z Grecji uchodźców. (g)

Źródło: Reuters

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom