Wiadomość

Ekstremistyczny meczet i jego koraniczna szkoła

Meczet i koraniczna szkoła
Tawfiiq Islamske Senter (Facebook)

Mowa tu o największym w Norwegii samodzielnie funkcjonującym meczecie Tawfiiq Islamske Senter, założonym przez Somalijczyków i przez nich prowadzonym. Meczetowi wstrzymano na jakiś czas wypłatę państwowej dotacji na działalność wspólnoty wyznaniowej za rok 2019 z powodu niejasności dotyczących składu zarządu.

Teraz już wiadomo, że meczet otrzyma jednak 4.8 milionów koron od państwa i prawie tyle samo od gminy, czyli razem prawie 9 milionów dotacji za ubiegły rok.

Przy okazji wyszło na jaw, że uczniami szkoły koranicznej meczetu jest 800 – 900 dzieci. Zajęcia dla nich prowadzi około 30 nauczycieli. Przypomnijmy kilka innych faktów: Tawfiiq to meczet, do którego przez wiele lat uczęszczali dżihadyści z ugrupowania Profetens Ummah (Umma Proroka), na czele z Ubaydullahem Hussainem, teraz siedzącym w więzieniu. Hussain został skazany za kontakty z Państwem Islamskim i zwerbowanie dwóch konwertytów, z których jeden zginął, a drugi został zatrzymany w Göteborgu, przy próbie wyjazdu do ISIS.

To w tym meczecie nawrócona na islam Norweżka poślubiła, w zorganizowanej przez Ummę Proroka ceremonii, wydalonego z kraju terrorystę Omara Cheblala w 2015 roku. Meczet ten jest polecany także norweskim konwertytom przez fundamentalistyczny portal Islam Net.

W dodatku ujawniono, że chyba najbardziej znany brytyjski islamista, skazany za wspieranie terroryzmu Anjem Choudary, systematycznie wygłaszał wykłady online dla młodych w meczecie za pośrednictwem komunikatora Paltalk. Jak twierdził sam Ubayadullah Hussain: „Mamy bardzo dobry kontakt między innymi z Anjemem Choudarym z Wielkiej Brytanii. Rozmawiamy właściwie codziennie. Utrzymujemy stały kontakt z tamtejszymi braćmi i wymieniamy z nimi doświadczenia”.

Ujawniono też, że zapraszani do wygłaszania wykładów w meczecie byli inni kaznodzieje nienawiści, na przykład amerykański konwertyta Abu Usamah at-Thababi. Był on imamem w jednym z głównych meczetów w Birmingham, przez wiele lat pilnie obserwowanym przez służby brytyjskie. W 2007 roku został sfilmowany ukrytą kamerą. Na nagraniu wyrażał poparcie dla Osamy bin Ladena, podżegał do nienawiści przeciwko niemuzułmanom, nawoływał do świętej wojny w krajach islamskich i opowiadał się za karą śmierci za porzucenie islamu i za homoseksualizm. Dlatego ma zakaz wstępu na mównice brytyjskich uniwersytetów.

Przykładów można podać o wiele więcej; niektóre sięgają wstecz aż do roku 2000, kiedy to reporterzy stacji TV2 weszli do meczetu z ukrytą kamerą, ujawniając potem poparcie ówczesnego imama dla okaleczania dziewczęcych genitaliów. Kierujący obecnie meczetem Hakim Ismail pytany o ekstremizm mówi: „W Norwegii prawa Norwegii stoją nad wszystkimi innymi prawami”.

W szkołach koranicznych należy używać języka norweskiego i zakazać głoszenia ekstremistycznych poglądów czy segregacji płciowej

No tak, to właśnie nakazuje szariat: trzeba przestrzegać praw kraju, w którym się mieszka, jednocześnie pracując na rzecz wprowadzenia w nim prawa szariatu w przyszłości. Ten sam Hakim Ismail zdecydowanie sprzeciwia się publikacjom karykatur Mahometa.

Storting (parlament norweski) postawił wyraźny wymóg, żeby „wsparcie finansowe państwa dla meczetu było uzależnione od transparentności działania jego szkół koranicznych”. Storting nakazuje rządowi „uczynienie państwowego nadzoru nad programem nauczania w szkołach koranicznych i innych typach szkół wyznaniowych oraz transparentności ich funkcjonowania, jako niezbędnymi warunkami przyznania dotacji państwowej. Należy szczególnie zwrócić uwagę na konieczność używania w nich języka norweskiego i nie propagowanie ekstremistycznych poglądów czy segregacji płciowej już od najmłodszych lat”.

W świetle doniesień o niedawnych zamachach terrorystycznych we Francji i Austrii, i w związku z ogólnym podwyższonym stopniem zagrożenia islamskim terrorem w Zachodniej Europie powstaje pytanie: czy choćby jeden segment naszych władz, tak często używających magicznego słowa „integracja”, czuje się zobowiązany do sprawdzenia działalności szkoły koranicznej meczetu Tawfiiq? To około 30 nauczycieli i prawie 1000 dzieci.

Czy widzimy kontury harmonijnego współistnienia, tu w Norwegii, za jakieś kilka lat? A w niniejszym tekście jest mowa tylko o jednej szkole koranicznej. Takie szkoły są obecnie rozsiane po całej Norwegii, bo i meczetów jest już u nas ponad 200. W samym tylko sąsiadującym z Oslo mieście Drammen jest ich aż osiemnaście.

Oprac. Rolka na podst. rights.no

Polecamy wywiad Euroislamu z Hege Storhaug: Musicie wyciągnać naukę z naszej katastrofy

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Hege Storhaug

Norweska dziennikarka, pisarka i aktywistka praw człowieka, założycielka organizacji Human Rights Service. Autorka głośnej książki “Islam. 11 plaga”. (Stapis 2017)