Indonezyjscy ekstremiści wpierający Państwo Islamskie chcą zniszczyć słynny Borobodur, centrum kultury buddyjskiej, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Generał Sunindyo, dowodzący armią Jawy Środkowej powiedział, że zwiększy środki ostrożności w celu ochrony popularnego miejsca, świętego dla buddystów z południowo-wschodniej Azji, będącego jednocześnie jedną z głównych atrakcji turystycznych.
Zniszczenie świątyni byłoby powtórką tego, co stało się w Afganistanie w 2001 roku, kiedy to talibańscy ekstremiści zniszczyli słynne posągi Buddy w Bamianie. Lokalny odłam Państwa Islamskiego ogłosił plan zniszczenia świątyni Borobudur na Facebooku, na stronie o nazwie „Jesteśmy Państwem Islamskim” („We are the Islamic state”).
Media i portale społecznościowe w Indonezji ostrzegały ostatnio o możliwym ataku na świątynię. Na spotkaniu z dziennikarzami w Solo generał Sunindyo powiedział: „Jest naszym obowiązkiem chronić kulturalne dziedzictwo naszego kraju, które jest podstawą turystyki”; wezwał również wszystkich „obywateli” do „ochrony dziedzictwa kulturowego”.
Kompleks świątynny Bobobudur leży w sercu prowincji Jawy Środkowej i uważany jest obecnie za największy oraz najważniejszy zabytek kultury buddyzmu tradycji Mahajany z VIII i IX w. Wybudowany przez króla Syailendrę, liczy ponad 2600 płaskorzeźb, które razem mają długość ponad 5 km. Oprócz tego w kompleksie znajdują się 504 posągi Buddy. Już w 1985 r. świątynia zaatakowana została przez islamskich ekstremistów, którzy zniszczyli między innymi osiem stup na szczycie.
Ustępujący prezydent Susilo Bambang Yudhoyono, często oskarżany o niewystarczającą interwencję w kwestiach związanych z islamskim fundamentalizmem, powiedział, że przemoc stosowana przez Państwo Islamskie jest „upokarzająca” dla muzułmanów. Dodał również, „że nie ma dla nich miejsca w Indonezji”, ponieważ „ich filozofia opiera się na wartościach przeciwnych naszym”. Wielokrotnie podkreślił także, że Indonezja „nie jest państwem islamskim” i szanuje „wszystkie religie”.
Indonezja, najliczniejszy kraj muzułmański, szybko staje się jednym z głównych ośrodków działalności islamskiej w tym rejonie. Według AsiaNews ruchy fundamentalistyczne oraz lokalni działacze muzułmańscy są zainspirowani czynami bojówkarzy sunnickich w Syrii i Iraku, i mają zamiar popierać wysiłki mające na celu utworzenie Islamskiego Kalifatu oraz jego późniejszą ekspansję, także na Azję.
Sy, na podst.: www.asianews.it