Wiadomość

Dokument odsłonił związki Pakistanu z terroryzmem

Mohammed Usman, konstruktor bomb odpowiedzialny za zamachy w Bombaju

Związki Pakistanu z wspieraniem terroryzmu na świecie pokazał dokument w DW News, który ustalił powiązania między różnymi incydentami terrorystycznymi na całym świecie, a tym państwem.

Według Richarda Kempa, byłego doradcy ds. służb wywiadowczych brytyjskiego rządu i dowódcy kampanii w Afganistanie, różne ataki terrorystyczne na całym świecie bezpośrednio lub pośrednio łączyły się z pakistańskimi służbami wywiadowczymi ISI (Inter-Services Intelligence).

„Nie ma wątpliwości, że ISI jest zainteresowane pobudzaniem i utrzymywaniem konfliktów terrorystycznych przeciwko Zachodowi i w ten czy inny sposób można znaleźć powiązania z większością ataków terrorystycznych na całym świecie, które bezpośrednio lub pośrednio dotyczą ISI. Są więc głównymi umożliwiającymi, wspierającymi i kierującymi działaniami terrorystycznymi przeciwko Zachodowi” – ​​powiedział Kemp w dokumencie DW.

David Headley, obywatel USA, terrorysta pochodzenia pakistańskiego zainspirowany atakami na World Trade Center, był kluczową osobą planującą ataki w Bombaju w 2008 r. przeprowadzone przez organizację Lashkar-e-Taiba z siedzibą w Pakistanie. Zamierzał przeprowadzić także ataki na duńską gazetę „Jyllands-Posten“, która opublikowała karykatury Mahometa. Wszystko to robił, funkcjonując jako informator służb amerykańskich – wcześniej antynarkotykowych, później antyterrorystycznych.

Jednak Pakistan zawsze odrzucał krytykę Lashkar-e-Taiba i nazywanie jej organizacją terrorystyczną, a za prezydentury Parveza Musharrafa agencja wywiadowcza kraju zintensyfikowała z nią współpracę.

„Nazywacie ich terrorystami? Ja nazywam ich 'mudżahedinami’. To ta organizacja Lashkar-e-Taiba (LeT) jest jedną z najlepszych organizacji pozarządowych na świecie”, powiedział Musharraf, który mieszka na wygnaniu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Pakistan był już na cenzurowanym w latach 2008, 2012 i 2015 roku w związku z brakiem przeciwdziałania finansowaniu terroryzmu według wyznaczonych przez ONZ zasad FATF. Ciągłe porażki w zwalczaniu prania pieniędzy i finansowania terroryzmu są bezpośrednio związane ze sposobem, w jaki armia pakistańska dominuje i zarządza polityką i biznesem, zarówno w kraju, jak i za granicą.

Przez ostatnie cztery dekady armia finansowała dżihad od Afganistanu po Dolinę Kaszmiru. Antysowiecki dżihad w latach 80. oraz przemoc w Kaszmirze wymagały nieprzerwanego przepływu kapitału. Zostało to osiągnięte dzięki handlowi narkotykami.

Pakistańskie wojsko i ISI traktowały Pakistan jako krajowy rynek konsumpcji heroiny. W latach 80. setki tysięcy ludzi padło ofiarą kultury narkotykowej, która była wspierana przez pakistański establishment wojskowy.

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign