Cypr przeciwny porozumieniu z Turcją w sprawie imigrantów

Cypr nie zgadza się na wynegocjowane z Turcją warunki. Po wtorkowych rozmowach z Tuskiem prezydent Cypru oświadczył, że Turcja najpierw powinna uznać rząd cypryjski i otworzyć swoje granice dla ruchu z Cypru a dopiero potem można rozpoczynać z nią nowe negocjacje o akcesji do Unii. Porozumienie wynegocjowane tydzień temu przez kanclerz Merkel przewidywało niezwłoczne rozpoczęcie negocjacji w 5 nowych dziedzinach.

Turcja jako jedyne państwo uznaje powstałą na północy Cypru w 1974 roku Cypryjską Republikę Turecką, część wyspy, która ogłosiła wówczas secesję od Cypru i utrzymuje się przy życiu dzięki wsparciu Turcji i armii tureckiej. Bez zgody wszystkich państw unijnych, w tym Cypru, niemożliwe jest prowadzenie rokowań ani przyjęcie Turcji do Unii.

We wtorek Tusk miał się też spotkać z premierem Turcji a w czwartek spotykają się przewódcy 28 krajów Unii żeby rozmawiać o porozumieniu z Turcją w sprawie imigrantów. (g)

Źródło: BBC

 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom