Wiadomość

Covid powstrzymuje imigrantów – nie wszędzie

Główne szlaki imigracyjne na Morzu Śródziemnym. Żródło: UNHCR

W pierwszych dziewięciu miesiącach 2020 roku do Europy przybyło najmniej nielegalnych imigrantów od 2015.

W 2020 odnotowano 72 500 takich osób, czyli o jedną piątą mniej niż rok temu.

Spadek ten wynika ze znacznego zmniejszenia liczby osób, które próbują przedostać się do Europy przez Morze Śródziemne, przede wszystkim z Turcji. Z tego kraju przybyło na kontynent 14 500 osób, prawie trzy czwarte mniej niż w poprzednim roku.

Spadek zanotowano pomimo podjętej przez Turcję na przełomie lutego i grudnia próby otwarcia granicy z Grecją dla imigrantów i zwożeniu ich na granicę autokarami. Grecja, wspierana przez Unię Europejską, nie wpuściła tych ludzi i po kilku tygodniach Turcja zrezygnowała.

Spadek liczby przypływających nastąpił również w zachodniej części Morza Śródziemnego, na szlaku do Hiszpanii, gdzie przypłynęło 11 tysięcy imigrantów, o 40% mniej niż w roku 2019.

Na szlaku do Włoch i Malty nastąpiło natomiast podwojenie liczby imigrantów, do 24 tysięcy, w wyniku mniej restrykcyjnej polityki imigracyjnej rządu włoskiego w stosunku do ubiegłego roku. Podwojenie zanotowano też na szlaku bałkańskim, do 16 tysięcy osób.

Zmienił się również skład etniczny nielegalnych imigrantów. Przez Morze Śródziemne przybywali w tym roku głównie mieszkańcy Afryki Północnej: Tunezji (20,5%), Algierii (14%) i Maroka (6%). Syryjczycy stanowili tylko niecałe 7%, a Afgańczycy 6,5%. (g)

Źródła: Frontex, UNHCR, dw.com

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign