Wiadomość

Antyekstremistyczna fundacja Quilliam zlikwidowana

Majid Nawaz. Fot. Arif Gardner,, Flickr, CC Licence

Brytyjska fundacja Quilliam, walcząca z islamskim ekstremizmem, zniknęła bez zapowiedzi z Internetu w piątek 8 kwietnia, po oświadczeniu jej przewodniczącego Majida Nawaza, że zostaje zamknięta z powodów finansowych. 

Założona w 2007 roku przez trzech byłych członków islamistycznego ugrupowania Hizb-ut-Tahir, fundacja Quilliam była najważniejszą instytucją założoną przez muzułmanów, która zwalczała brytyjskich islamistów i przeciwstawiała się finansowaniu przez władze organizacji islamistycznych. Innym z ważnych działań organizacji była współpraca z rządem przy programach deradykalizacji więźniów skazanych za terroryzm.

Od początku była gwałtownie atakowana przez tradycyjne organizacje muzułmańskie, a jej zamknięcie zostało przywitane z euforią przez zwolenników fundamentalistycznego islamu. „Redaktor 5Pillars, Roshan Muhammed Salih tańczy z radości na grobie Quilliam Foundation” pisała redakcja tego islamistycznego portalu; wiele radosnych komentarzy można też znaleźć pod oryginalnym postem Majida Nawaza na Twitterze.

Nagłe zamknięcie fundacji jest zaskakujące, ponieważ nastąpiło bez wcześniejszego ostrzeżenia, że ma trudności finansowe; zarząd nie wydał w sprawie zaprzestania działalności żadnego oświadczenia. Zniknęła nie tylko strona internetowa, ale również, co niezrozumiałe, strona na Facebooku, której utrzymanie nie wiąże się z żadnymi kosztami.

Majid Nawaz napisał krótko: „Z powodu trudności w utrzymaniu organizacji non-profit w czasie spowodowanego COVID lockdownu, podjęliśmy trudną decyzję o ostatecznym zamknięciu fundacji Quilliam. Dzisiaj zostaje to zrealizowane. Dzięki wszystkim, którzy nas wspierali przez lata. Czekamy z nadzieją na przyszłość pocovidową”.

Według portalu 5Pillars, w ostatnim sprawozdaniu finansowym fundacji za rok 2019 wykazywała ona na rachunku tylko 1000 funtów, była zadłużona, a zatrudniała 11 osób. Na początku działań fundacja dostała milion funtów od rządu brytyjskiego, ale od 2011 roku nie przyjmowała pieniędzy rządowych, aby uniknąć zarzutów, że jest organem rządowej propagandy i utrzymywała się z darowizn od osób prywatnych i innych fundacji.

W 2018 roku Nawaz i fundacja wygrali proces o zniesławienie z amerykańską organizacją Southern Poverty Law Center, która w swojej publikacji nazwała Nawaza „ekstremistą antymuzułmańskim”; poszkodowani otrzymali 3,375 mln dolarów odszkodowania.

W trakcie kilkunastoletniej działalności Quilliam parokrotnie znajdowała się w ogniu publicznych polemik. Po raz pierwszy stało się to w roku 2010, kiedy przeciekł do mediów jej raport na temat programu Prevent, dostarczony rządowi (rząd twierdził, że raport nie był zamawiany). W raporcie wskazano, że większość głównych organizacji muzułmańskich, z którymi rząd współpracuje i które otrzymują publiczne pieniądze, to organizacje islamistyczne.

W roku 2015 Quilliam współpracowała przez jakiś czas z Tommym Robinsonem, założycielem English Defense League, który ją wówczas opuścił – fundacja przez kilka miesięcy pokrywała jego wydatki, płacąc mu 8 tys. funtów.

W 2017 roku Quilliam opublikowała raport o gangach gwałcicieli, w którym stwierdzono, że 88% osób skazanych za przestępstwa zbiorowego gwałcenia i zmuszania do prostytucji dziewczynek to muzułmanie z Azji.

Majid Nawaz nadal ma prowadzić weekendową audycję w radiu BBC. Być może wytłumaczy w niej powody nagłego zaprzestania działalności i likwidacji strony internetowej i fanpejdża. (g)

〉 Rozmowa Majida Nawaza z Samem Harrisem: „Islam i przyszłość tolerancji”

〉 Artykuł Sadama Hassana z fundacji Quilliam: Brytyjscy muzułmanie zasługują na lepsze przywództwo” 

〉 Artykuł o raporcie Quilliam: „Raport: prawo muzułmańskie nie wymaga okrutnych kar”

 

 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom