Rząd w Sztokholmie przedstawił projekt ustawy, która ogranicza nadawanie zezwolenia na pobyt stały. Ustawę musi jeszcze zaakceptować parlament.
Osoby, którym udzielono azylu, otrzymają jedynie pozwolenie na pobyt czasowy. „Przechodzimy do zezwoleń na pobyt czasowy” – powiedział minister sprawiedliwości Morgan Johansson.
Imigranci, którym przyznano status uchodźcy, powinni otrzymać trzyletnie zezwolenie na pobyt w Szwecji. Osoby, którym nie udzielono azylu, ale nadal potrzebują ochrony międzynarodowej, mogą przebywać w kraju legalnie przez 13 miesięcy. Oba okresy mogą zostać przedłużone, jeśli wyjazd ze Szwecji będzie wiązał się z zagrożeniem dla życia i zdrowia.
Prawo do ubiegania się o zezwolenie na pobyt stały imigrant uzyska dopiero po trzech latach, jeśli spełni określone warunki, takie jak znajomość języka szwedzkiego i zdolność do samodzielnego funkcjonowania w szwedzkim społeczeństwie.
Wnioskodawcy będą również musieli wspierać najbliższych przy ubieganiu się o połączenie rodzin. Wprowadzony ma zostać także wymóg niekaralności. Popełnienie przestępstwa w myśl proponowanych zapisów będzie dla ubiegającego się o pobyt stały dyskwalifikujące.
„Te podstawowe zasady są takie same, jak w większości krajów Unii Europejskiej” – podkreśla Johansson.