Szefowie tureckiej gazety skazani na 5 lat więzienia

Sąd w Stambule skazał redaktora naczelnego i redaktora oddziału w Ankarze dziennika Cumhuriyet na kary po 5 lat i 10 miesięcy więzienia za „ujawnianie tajemnic państwowych”. Odpowiadali za opublikowanie w 2014 artykułu ze zdjęciami, w którym informowali o wykrytym przez policję konwoju ciężarówek, którymi turecki wywiad dostarczał broń dla islamistycznych rebeliantów w Syrii. Sąd nie uznał ich winnymi szpiegostwa i próby obalenia rządu, za co groziła im kara dożywocia. Wyrok jest nieprawomocny, dziennikarze zapowiedzieli apelację i pozostają na wolności do czasu uprawomocnienia się wyroku. Dziennikarzy czeka jeszcze osobny proces za „popieranie organizacji terrorystycznej”.

Prezydent Erdogan przed procesem odgrażał się, że redaktor Dundar „zapłaci wysoką cenę” za opublikowanie tekstu. Wg Erdogana w ciężarówkach znajdowała się pomoc dla tureckojęzycznej ludności w Syrii, a policja przeprowadzająca rewizję w ciężarówkach nie miała prawa tego robić. W Turcji, jednym z najbardziej represyjnych dla dziennikarzy kraju,  kilkudziesięciu dziennikarzy przebywa w więzieniach a ponad 1800 osób jest oskarżanych o „obrazę prezydenta”. (g)

Źródło The New York Times

 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom