Muzułmański burmistrz nie chce uchodźców

Muzułmański burmistrz toskańskiej gminy Monte Argentario wywołał oburzenie, odmawiając przyjęcia jakichkolwiek uchodźców.

1

Centro-prawicowy burmistrz Arturo Cerulli otwarcie sprzeciwił się rosnącej presji politycznej wywieranej na rady miast, żeby przyjmowały tysiące uciekinierów lądujących we Włoszech

„Nie chcemy tu uchodźców, nie mamy dla nich miejsca”, powiedział Cerulli portalowi The Local. „Nie wiemy gdzie ich umieścić ani co z nimi zrobić”.

Burmistrz jako inżynier jądrowy w celach zawodowych odwiedzał często Arabię Saudyjską, Indonezję i Amerykę, i ożenił się z Indonezyjką. Na islam przeszedł 27 lat temu – twierdzi jednak, że jego opinia nie ma nic wspólnego z religią. „Mówię to jako burmistrz, a nie obywatel świata. Muszę dbać o moje miejsce, moich obywateli. Jeśli przyjmiemy sześciu uchodźców, przyślą kolejnych sześciu, a potem jeszcze dwudziestu”, oznajmił.

Monte Argentario to gmina na malowniczym półwyspie, z popularnymi ośrodkami turystycznymi w Porto Ercole i Porto Santo Stefano. W miesiącach letnich gmina pęcznieje z 13 tys. mieszkańców do 30 tys. za sprawą licznych włoskich i zagranicznych wczasowiczów.

„Pełno tu 'radykalnych modnisiów’, lewicowych intelektualistów” mówi Cerulli. „Niech otworzą im swe piękne wille i zaproszą ich do siebie”.

Burmistrza zaatakował ostatnio lewicowy polityk Leonardo Marras, którego zdaniem łamie on zasady wyznawanego przez siebie islamu. „Muzułmanie, jak wszyscy ludzie wiary wierzą, że gościnność jest modelowym przykładem relacji międzyludzkich”, napisał Marras w swym liście otwartym. „Czy pańska odmowa wynika z obiektywnych przyczyn, czy może z uprzedzeń?”

W lipcu prezydent Toskanii Enrico Rossi i przewodnicząca związku gmin włoskich ANCI Sara Biagotti napisali do 146 burmistrzów list, w którym domagali się od nich, by przyjęli więcej immigrantów.

„Rossi ciągle pisze i domaga się, żeby burmistrzowie włączyli się do akcji”, komentuje Cerulli. „A co, jeśli się z tym nie zgadzam? Co mi zrobią, skarcą mnie?”.

Jego zdaniem rozwiązanie problemu leży w gestii rządu krajowego, a nie jest nim przerzucanie go na barki gmin i burmistrzów.

Według ostatnich danych w 2015 roku do Włoch przybyło ponad 100 tys. imigrantów.

Gekon, na podst. http://www.thelocal.it/20150828/muslim-mayor-refuses-to-take-in-refugees

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign