Nie żyje profesor Edmund Wnuk-Lipiński, znany polski socjolog. W latach 80. był doradcą ds. polityki społecznej NSZZ „Solidarność”, brał udział w obradach Okrągłego Stołu. Tworzył Instytut Studiów Politycznych PAN i Collegium Civitas.
Nie zajmował się zagadnieniami poruszanymi przez nasz portal, ale w trakcie badań nad systemami politycznymi zdarzało mu się poruszać także i te problemy. Poniżej fragment artykułu „Meandry formowania się społeczeństwa obywatelskiego w Europie Środkowej i Wschodniej” opublikowanego w „Chrześcijaństwo, świat, polityka” nr 1 z 2007 roku:
Impet trzeciej fali demokratyzacji, której „eksplodująca” faza przypadła na ostatnią dekadę XX wieku, po upadku światowego systemu komunistycznego, był wyraźnie zróżnicowany w zależności od gleby kulturowej i wyznania dominującego w określonym państwie narodowym. Dane w tabeli 1 potwierdzają w sumie, że demokracja zakorzeniała się przede wszystkim w państwach narodowych, gdzie dominowało chrześcijaństwo, a najmniej korzystna – z tego szczególnego punktu widzenia – okazała się gleba kulturowa państw narodowych, gdzie dominującą religią jest islam. Ponad 70 % krajów chrześcijańskich uznać można – wedle szacunków Freedom House – za demokracje liberalne, tymczasem wśród krajów islamu demokracje stanowią zaledwie 4 procent (dwa afrykańskie kraje islamskie spełniają kryteria demokratyczne: Mali, gdzie muzułmanie stanowią 90 % populacji oraz Senegal, gdzie 94 % populacji stanowią muzułmanie).
http://www.politologia.wnhis.uksw.edu.pl/zeszyty/publikacja2.pdf
Jan Wójcik