Ostro o islamie w czeskim parlamencie

W środę 8.10.2014 organizatorzy petycji przeciwko rejestracji drugiego stopnia organizacji muzułmańskiej w Czechach spotkali się z posłami w budynku parlamentu Republiki Czeskiej.

Czeski-parlament-
Jeden z organizatorów petycji, Martin Konvicka, podczas spotkania powiedział: ”Ludzie w tym kraju zdają sobie sprawę, że islam to problem i sobie go nie życzą. Są podejrzenia, że w meczetach dochodzi do czynów karalnych lub działań społecznie niebezpiecznych”.

„Jeżeli ktoś chce z nami żyć, musi respektować naszą kulturę. Doświadczenia zachodniej Europy są przerażające”, powiedział poseł TOP 09 (konserwatyści) Frantisek Laudat.

Poseł partii Usvit (ruch za wprowadzeniem demokracji bezpośredniej) Karel Fiedler pytał: „Jak to było możliwe, że przed dziesięcioma laty czescy muzułmanie się w ogóle zarejestrowali?”, i wskazał na islamskie prawo szariatu, skrajnie różniące się od czeskiego prawa. Od przedstawiciela ministerstwa kultury otrzymał odpowiedź, że opinie znawców nie wskazywały żadnego zagrożenia.

Poseł Pavel Plzak z ruchu obywatelskiego ANO (zwrócił uwagę na niektóre zasady islamu, które dyskryminują kobiety. „Ta wiara dyskryminuje na podstawie płci, zabić niewiernego to nie jest [dla nich] nic złego”, powiedział i dodał, ze te prawa przeczą podstawowym prawom człowieka.

„Chciałbym zobaczyć tego fachowca, który wydał pozytywną opinię” (na podstawie której zarejestrowano związek religijny muzułmanów w Czechach) powiedział poseł w kierunku przedstawicieli ministerstwa, którzy argumentowali, że rejestracja przebiegła zgodnie z opiniami znawców i dodali, że na razie w Republice Czeskiej nie doszło do żadnych negatywnych zdarzeń związanych z islamem.

„Będziemy czekać aż to z Belgii, Niemiec, Holandii przyjdzie tutaj? Czy wyście zwariowali?”, wykrzyknął na to poseł Plzak.

Mariusz Malinowski

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Piotr S. Ślusarczyk

Doktorant UKSW, badacz islamu politycznego, doktor polonistyki UW; współprowadzący portal Euroislam.pl; dziennikarz telewizyjny i radiowy.

Inne artykuły autora:

Widmo terroryzmu wisi nad olimpiadą

Francja: „islamizacja” czy „islamofobia” ?

Niemcy: narasta zagrożenie islamskim terroryzmem