Wiadomość

Nauczyciel zawieszony za kubek z Mahometem

Rysunek satyryczny z cyklu "Jesus and Mo"
Rysunek satyryczny z cyklu "Jesus and Mo"

Nauczyciel brytyjskiego gimnazjum został zawieszony z powodu kubka, na którym znajdował się satyryczny rysunek Mahometa w towarzystwie Jezusa.

Szkoła zdecydowała się na ten krok po tym, jak zdjęcie nauczyciela trzymającego „niecenzuralny” kubek, wypłynęło do mediów społecznościowych. Posypały się tam oskarżenia o islamofobię, formułowane przez byłych i obecnych uczniów Colchester Grammar School.

Kubek politycznie niepoprawny

Biały kubek, z którego nauczyciel regularnie korzystał, przedstawia Jezusa i proroka Mahometa  jako postaci z internetowego komiksu satyrycznego „Jesus And Mo”. Sprawę skomentowała Scarlett Mansfield, była uczennica szkoły w Essex, która w przeszłości zarzuciła pedagogom zachowania seksistowskie. Kobieta uczęszczała do tej placówki w 2011 roku. „Wszyscy od dawna wiedzieli, że ten nauczyciel jest zuchwały. To, co się stało z kubkiem, jest symptomatyczne dla kultury tej szkoły” – powiedziała.

W sprawę włączyli się rodzice, którzy zamierzają wnieść przeciwko nauczycielowi skargę, a od dyrektora zażądać podjęcia działań dyscyplinujących pedagoga. Gary Howard, którego dziecko uczęszcza tej placówki, powiedział, że sytuacja jest „nie do pojęcia”. Mężczyzna uważa, że szkoła musi działać szybko, aby przerwać „długą serię wydarzeń w szkole, które (…) wskazują na porażkę kierownictwa”. „Szczerze mówiąc, uważam, że społeczeństwo rozwija się znacznie szybciej niż ta szkoła i nie wydaje mi się, aby dyrektor John Russell był w stanie to dostrzec lub podjąć w związku z tym odpowiednie działania” – dodał.

Colchester Grammar School poinformowała, że nauczyciel, którego nazwiska nie podano, przebywa obecnie „poza szkołą”. „Zostaliśmy powiadomieni, że w sieci pojawiło się zdjęcie osoby, która wydaje się używać kubka z obraźliwym obrazem. W tej chwili badamy tę sprawę. Chociaż nie możemy komentować zachowania poszczególnych osób, sprawa zostanie rozpatrzona zgodnie z naszymi zasadami i procedurami, a w razie potrzeby zostaną podjęte odpowiednie kroki” – oświadczył rzecznik prasowy placówki.

Obwiniona placówka może pochwalić się bardzo wysokimi wynikami nauczania. Jej absolwenci często kontynuują naukę w Oxford i Cambridge. Władze oświatowe mają jednak zastrzeżenia odnośnie do standardów wychowawczych. W lipcu ubiegłego roku kuratorium opublikowało raport, w którym stwierdzono, że władze szkoły nie zadbały o to, by chłopcy rozumieli, „jak właściwie zachowywać się w kontaktach z dziewczętami”, a niektórzy uczniowie potrafili być niegrzeczni i wygłaszać „niestosowne uwagi”.

Spór o wolność słowa i granice satyry

Satyryczne postacie z kreskówek zostały stworzone przez brytyjskiego autora posługującego się pseudonimem Mohammed Jones. Wydany w 2005 r. komiks internetowy opisuje życie dwóch proroków religijnych – Jezusa i Mo. Postać Mo została zinterpretowana jako Mahomet, ale twórcy projektu upierają się, że nie utożsamiają jej z prorokiem islamu. Karykatury naśmiewają się z różnych aspektów religii, takich jak głoszenie argumentów za istnieniem Boga. Fragmenty komiksu były przedrukowywane na kubkach do kawy i koszulkach. Autorowi komiksu zarzucano islamofobię.

W 2014 r. brytyjski aktywista i prezenter radiowy, muzułmanin Maajid Nawaz wywołał ostrą dyskusję po opublikowaniu na Twitterze karykatury Jezusa i Mo razem z następującym podpisem: „To nie jest obraźliwe i jestem pewien, że Bóg jest większy niż to, że ktoś czuje się tym obrażony”. Liberalny muzułmanin wziął udział w debacie BBC na temat praw człowieka i zasad religijnych, na którą przyszło dwóch studentów w koszulkach z nadrukiem karykatur Jezusa i Mo.

Obrona prawa do wypowiedzi satyrycznej sprowadziła na Nawaza groźby śmierci. W obliczu zagrożenia publicysta nie wycofał się ze swojego stanowiska. „Tak jak muzułmanki mają prawo do zasłaniania się, tak ateiści mają prawo do noszenia takich koszulek” – argumentował.

Podobny incydent miał miejsce w London School of Economics, gdzie dwóch studentów ze stowarzyszenia Ateistów, Sekularystów i Humanistów (Atheist, Secularist and Humanist Society) zostało publicznie napiętnowanych za to, że pojawili się na oficjalnej imprezie uczelnianej ubrani w koszulki przedstawiające karykatury Jezusa i Mo.

Pokazywał uczniom karykatury, został uniewinniony

Przedstawienia Mahometa są uważane w islamie za głęboko obraźliwe. W zeszłym roku nauczyciel religioznawstwa w Batley Grammar School został zawieszony za to, że pokazał w klasie karykatury proroka Mahometa. Pedagog musiał z powodu gróźb się ukrywać. Sprawa ta wywołała daleko idące reperkusje. Szkoła w hrabstwie West Yorkshire musiała przejść na nauczanie zdalne po tym, jak przed jej bramą zebrał się tłum co najmniej 50 osób, które domagały się zwolnienia nauczyciela, który pokazał satyryczne rysunki uczniom. Ostatecznie nauczyciela przywrócono do pracy. Dochodzenie wykazało, że pedagogowi przyświecały w tym działaniu cele edukacyjne. Mężczyzna nie działał z zamiarem obrażenia kogokolwiek.

〉 Historia konfliktu między wolnością a islamem trwa

 

 

 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Piotr S. Ślusarczyk

Doktorant UKSW, badacz islamu politycznego, doktor polonistyki UW; współprowadzący portal Euroislam.pl; dziennikarz telewizyjny i radiowy.

Inne artykuły autora:

Widmo terroryzmu wisi nad olimpiadą

Francja: „islamizacja” czy „islamofobia” ?

Niemcy: narasta zagrożenie islamskim terroryzmem