Wiadomość

Grecja: ubój halal i koszer nadal nielegalne

Sklep mięsny halal w Brixton (rys. ilustracyjny Wikimedia) Zakaz uboju halal w Grecji
Sklep mięsny halal w Brixton (rys. ilustracyjny Wikimedia)

Muzułmańska i żydowska społeczność w Grecji są oburzone decyzją sądu podtrzymującą zakaz rytualnego uboju zwierząt bez wcześniejszego ich ogłuszenia.

Sąd grecki najwyższej instancji wycofał zezwolenia dla uboju zwierząt bez ich wcześniejszego ogłuszenia, co jest wymogiem dopuszczalności spożycia mięsa wśród muzułmanów – halal, i żydów – koszer.

Zdaniem wnoszącej o rozpatrzenie sprawy organizacji broniącej praw zwierząt, obecne przepisy naruszały unijną dyrektywę nakazującą „ochronę zwierzęcia w trakcie zabijania”.

W samym środowisku muzułmańskim jest różnica zdań w kwestii uboju halal. Przeciwko tej decyzji protestuje Muzułmańskie Stowarzyszenie w Grecji, twierdząc, że halal nie zezwala na ogłuszenie zwierzęcia. Tymczasem zdaniem muftiego społeczności muzułmańskiej w północno-wschodniej Grecji, dopóki jest możliwe ogłuszenie zwierzęcia bez zupełnego jego zabicia i krew może swobodnie wypłynąć z mięsa, takie mięso ciągle będzie uważane za halal. Tu w przypadku mniejszych zwierząt stosuje się elektryczne znieczulenie.

Problem pojawia się w przypadku uboju bydła, tutaj elektryczne ogłuszenie nie działa i by spełnić wymogi halal zwierzę musi być przytomne. Lokalna produkcja wołowiny w Grecji jest niewielka, chociaż według przedstawicieli muzułmanów 500-tysięczna populacja stanowi rosnący rynek dla tego typu produkcji. Wołowina musi jednak spełniać standardy religijne.

Jako argument podnosi się też utratę potencjalnych przychodów z eksportu do ZEA i Arabii Saudyjskiej. W tej sytuacji 20% wołowiny halal na rynku greckim pochodzi z Polski.

Decyzja sądu bardziej uderza w populację żydowską, mającą większe wymogi co do uboju rytualnego, a problem dotyczy społeczności liczącej 5 tysięcy osób w Grecji. Tamtejsza Centralna Rada Żydowskich Społeczności potępiła decyzję jako naruszającą prawo Żydów do przestrzegania wymogów swojej religii.

Zarówno społeczność muzułmańska jak i żydowska mogą liczyć jedynie na dobrą wolę greckich władz. W grudniu 2020 Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej podtrzymał decyzję sądu belgijskiego zakazującego uboju rytualnego bez ogłuszania. Ktokolwiek będzie chciał teraz zaskarżyć w tej kwestii inny kraj, musiałby także podważyć tę decyzję TSUE. (j)

〉 Bractwo Muzułmańskie zarabia na halal, czyli jak pieniądze z handlu finansują radykalizację.

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign