Sztokholm: Nastolatki pod opresją honoru

Problem opresji związanej z honorem rodziny jest dużo większy niż się spodziewano, wynika z badań przeprowadzonych wśród sztokholmskich nastolatków.

Fadima Sahindal zamordowana w obronie honoru rodzinyPonad 4 000 nastolatków w Sztokholmie jest narażonych na codzienne zetknięcie z kulturami opartymi na honorze, a co za tym idzie tradycje i normy zachowań, które są sprzeczne ze szwedzkim prawem – szacuje oficjalny raport.

Zdaniem opracowania zamówionego przez władze miejskie, przemoc i represje są codziennością nastolatków w centrum i na przedmieściach.

Prawie jedna czwarta badanych nastolatek powiedziała, że musi pozostać dziewicami do małżeństwa i nie wolno im randkować z chłopakami. Natomiast szesnaście procent dziewczynek twierdzi, że nie wolno im spotykać się z przyjaciółmi płci przeciwnej ani zdecydować, kogo poślubią.

Siedem procent dziewczynek i trzy procent chłopców twierdzi, że były narażone na poważne groźby i przemoc.
Większość dzieci, które wpasowywały się w profil kultury opartej na honorze, pochodzi z rodzin imigranckich. Badania przedstawiły władze lokalne Sztokholmu.

JW na podst. The Local

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Piotr S. Ślusarczyk

Doktorant UKSW, badacz islamu politycznego, doktor polonistyki UW; współprowadzący portal Euroislam.pl; dziennikarz telewizyjny i radiowy.

Inne artykuły autora:

Widmo terroryzmu wisi nad olimpiadą

Francja: „islamizacja” czy „islamofobia” ?

Niemcy: narasta zagrożenie islamskim terroryzmem