Zasłony i zakazy

Noszenie muzułmańskich zasłon, takich jak nikab czy burka, w miejscach publicznych, wzbudza niemałe kontrowersje w wielu krajach Zachodu.

Przez niektórych postrzegane są jako znak wolności wyznania, przez innych jako zniewaga wobec równouprawnienia kobiet. Przedstawiamy przegląd prawodawstwa i różnic w podejściu do problemu w różnych krajach.

Kanada
12 grudnia br. minister ds. imigracji, Jason Kenney ogłosił, że muzułmańskie kobiety przed złożeniem kanadyjskiej przysięgi obywatelskiej zobowiązane są do zdjęcia nakryć zasłaniających twarz. Tymczasem przypadek kobiety z Ontario noszącej nikab jest przedmiotem sprawy, toczącej się przed Sądem Najwyższym Kanady. Znana jedynie z inicjałów N.S. padła ofiarą napaści seksualnej i chce pozostać w chuście w trakcie składania zeznań w sądzie. Zdaniem adwokatów pozwanego, dla celów przesłuchania wskazane jest, aby mieli możliwość obserwowania wyrazu jej twarzy. W prowincji Quebec, kwestia muzułmańskich zasłon znajduje się w centrum debaty na temat „racjonalnego dostosowania”. W lecie 2011 roku Regionalny Związek Piłki Nożnej w Quebec wykluczył z ligi sędzinę, Sarah Benkirane, dlatego, że nosi hidżab. W marcu 2010 roku pewna Egipcjanka złożyła do quebeckiej Komisji Praw Człowieka skargę, której przedmiotem było wyrzucenie jej z kursu językowego dla imigrantów, po tym jak odmówiła zdjęcia nikabu w klasie. Miesiąc później 25-letnia obywatelka Indii została usunięta z tego samego powodu z kursu językowego w Montrealu. W 2010 roku, rząd prowincji Quebec przedstawił projekt ustawy (Bill 94), która zabrania kobietom, pracującym na  pierwszej linii w agencjach rządowych, noszenia religijnych zasłon twarzy. Ustawa nie uzyskała większości w parlamencie.

Francja
We Francji, gdzie świeckość zapisana jest w konstytucji, od pewnego czasu religijny ubiór stał się przedmiotem sporu. W 2004 roku  wprowadzono zakaz noszenia chust muzułmańskich i innych jawnych symboli religijnych w szkołach państwowych. Natomiast w 2010 roku rząd zatwierdził projekt ustawy, która zabrania noszenia burki (pełnej zasłony) w urzędach, środkach transportu publicznego, szpitalach oraz szkołach.

Belgia
W 2010 roku rząd Belgii uchwalił zakaz noszenia burki w miejscach publicznych.

Holandia
W kwietniu 2011 roku, holenderski sąd orzekł, że katolicka szkoła w mieście Volendam miała prawo zakazać piętnastoletniej uczennicy noszenia islamskiej chusty. Uznał, że było to uzasadnione chęcią zachowania katolickiego charakteru szkoły. W tym samym roku Holandia stała się trzecim krajem w Europie, który zakazuje noszenia burki w miejscach publicznych.

Hiszpania
Nie ma oficjalnego prawa federalnego zakazującego noszenia symboli religijnych, ale Barcelona przeforsowała zakaz noszenia burki w miejscach publicznych, takich jak urzędy, biblioteki czy centra handlowe.

Niemcy
W 2003 roku  Federalny Trybunał Konstytucyjny orzekł na korzyść nauczycielek, które chciały nosić islamskie chusty w szkołach, ale zaznaczył, że poszczególne landy niemieckie mogą na swoim terenie zmienić to prawo.

Turcja
Od 1920 roku w tym muzułmańskim kraju dokłada się wszelkich starań, aby oddzielić religię od państwa.W rezultacie noszenie stroju muzułmańskiego jest mocno kwestionowane. W 1980 roku rząd zakazał noszenia islamskich nakryć głowy w instytucjach rządowych. W lutym 2008 roku turecki parlament zmienił konstytucję, aby umożliwić kobietom noszenie hidżabu na uniwersytetach, ale jeszcze w tym samym roku Trybunał Konstytucyjny przywrócił zakaz. W 2010 roku rząd ustąpił, dzięki czemu dziś kobiety mogą nosić chusty na uniwersytetach.(es)

Tłumaczenie XYZ
http://www.cbc.ca/news/canada/story/2011/12/12/f-muslim-headdress.html

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign