Zamachy terrorystyczne w Rosji

W związku z poniedziałkowymi zamachami w moskiewskim metrze, dokonanymi prawdopodobnie przez terrorystów-samobójców, przedstawiamy chronologię najgłośniejszych zamachów terrorystycznych w Rosji w ostatnich latach.

Szamil Basajew odpowiedzilny za terrorystyczną operację w Biesłanie

Szamil Basajew odpowiedzilny za terrorystyczną operację w Biesłanie

22 maja 1996: 19 osób, w tym ośmioro dzieci, zginęło wskutek wybuchu w budynku mieszkalnym pod Petersburgiem. Nie wyklucza się, że nie był to zamach terrorystyczny, lecz eksplozja przechowywanych w mieszkaniu materiałów wybuchowych.

16 listopada 1996: 64 osoby zginęły w Kaspijsku, w Dagestanie, republice na Północnym Kaukazie, w zniszczonym przez bombę bloku, gdzie mieszkali wojskowi wraz z rodzinami.

19 marca 1999: Potężny ładunek wybuchowy na targu we Władykaukazie, w Północnej Osetii, innej republice na Północnym Kaukazie, zabił ponad 50 osób.

4 września 1999: Wybuch samochodu-pułapki obok zamieszkanego przez wojskowych i ich rodziny domu w Bujnaksku w Dagestanie uśmiercił 64 osoby.

9 września 1999: Eksplozja zburzyła 9-kondygnacyjny budynek mieszkalny w południowo-wschodniej części Moskwy, zabijając co najmniej 93 osoby.

13 września 1999: Eksplozja, zapewne ładunku wybuchowego, zniszczyła dom w południowej części Moskwy. Zginęło kilkadziesiąt osób.

16 września 1999: Bomba zniszczyła doszczętnie 9-kondygnacyjny budynek mieszkalny w Wołgodońsku na południu Rosji, zabijając 18 osób i raniąc kilkakrotnie więcej.

2-3 lipca 2000: Separatyści dokonali w ciągu doby pięciu zamachów samobójczych na bazy rosyjskich sił bezpieczeństwa w Czeczenii. W najkrwawszym, w Argunie, zginęło co najmniej 54 milicjantów. Celem ataku był też oddział MSW w Gudermesie, gdzie zginęło sześciu Rosjan.

9 lipca 2000: Wybuch samochodu-pułapki w pobliżu centralnego targu we Władykaukazie, w Północnej Osetii, zabił osiem osób i zranił 20. Tego samego dnia zginęły dwie osoby i dwie zostały ranne w następstwie eksplozji w sklepie w Rostowie nad Donem, także na południu Rosji.

8 sierpnia 2000: 13 osób zginęło, a ponad 90 zostało rannych w wybuchu w ruchliwym przejściu podziemnym pod placem Puszkina w centrum Moskwy.

24 marca 2001: Niemal równoczesne wybuchy samochodów-pułapek w położonych niedaleko siebie południoworosyjskich miastach Mineralne Wody i Jessentuki i w jednej z miejscowości Karaczajo-Czerkiesji zabiły łącznie 28 osób i raniły ponad 150.

23 października 2002: Czeczeńskie komando zajęło moskiewski teatr na Dubrowce, przetrzymując w nim przez 57 godzin ponad 800 zakładników. W czasie akcji grupy antyterrorystycznej śmierć poniosło – według oficjalnych danych – 129 zakładników i wszystkich 50 napastników. Zdecydowana większość zmarłych to ofiary gazu, użytego przez Rosjan podczas akcji przeciwko czeczeńskim ekstremistom.

27 grudnia 2002: Czeczeńscy zamachowcy wjechali samochodami z materiałem wybuchowym w budynek siedziby promoskiewskich czeczeńskich władz w Groznym. Czterokondygnacyjny budynek zawalił się, zginęło około 80 osób.

12 maja 2003: Dwaj zamachowcy-samobójcy podjechali ciężarówką wypełnioną materiałami wybuchowymi przed siedzibę rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa i prorosyjskiej administracji w Znamienskoje na północy Czeczenii. Eksplozja zabiła 59 osób i raniła około 200.

14 maja 2003 – Co najmniej 20 osób zginęło w zamachu samobójczym w Ilischan-jurt koło Gudermesu podczas obchodów muzułmańskiego święta z udziałem przedstawicieli promoskiewskiej administracji Czeczenii. 145 osób odniosło rany. Zamachu dokonała kobieta-samobójczyni.

5 czerwca 2003 – 19 osób poniosło śmierć w Północnej Osetii, gdy kobieta-zamachowiec wysadziła w powietrze autobus przewożący rosyjskich pilotów wojskowych i sama przy tym zginęła.

5 lipca 2003: Dwie kobiety-samobójczynie wysadziły się w powietrze u wejścia do kas sprzedających bilety na koncert rockowy odbywający się na moskiewskim lotnisku Tuszyno. Oprócz zamachowczyń śmierć poniosło 15 osób.

1 sierpnia 2003: 50 osób zginęło, a kilkadziesiąt zostało rannych w zamachu na szpital wojskowy w Mozdoku, w Północnej Osetii. Eksplodowała tam ciężarówka wyładowana materiałami wybuchowymi.

4 września 2003: Pięć osób zginęło, a 29 zostało rannych w zamachu na pociąg podmiejski w Kraju Stawropolskim na trasie Kisłowodsk-Mineralnyje Wody.

Więcej na: gazetaprawna.pl

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign