Zamachowcy z Brukseli i Paryża byli częścią jednej grupy – aktualizacja

Zamachowcy samobójcy z Brukseli to bracia, jeden z nich wysadził się na lotnisku, drugi w metrze. Obaj i poszukiwany trzeci zamachowiec, powiązani są z zamachowcami z Paryża, którzy w listopadzie zabili 130 osób.

Obaj bracia mieli za sobą wyroki więzienia za przestępstwa kryminalne: jeden skazany został w 2010 na 9 lat więzienia za strzelanie do policjantów w czasie napadu rabunkowego. Jak widać, wyroku w całości nie odsiedział. Drugi został skazany w 2011 na 5 lat więzienia za porwania samochodów i posiadanie broni. Mieszkali w pobliżu domu, w którym ukrywali się terroryści na przedmieściu Brukseli a który 15 marca był zaatakowany przez policję, jeden z terrorystów został wówczas zabity. Jeden z braci najprawdopodobniej wynajął ten dom, a jego mieszkańcy byli powiązani z zamachowcami paryskimi – być może bracia tam mieszkali. Ten sam z braci wynajął mieszkanie w Charleroi we Francji, w którym zamachowcy paryscy przygotowywali się do akcji. Bracia dostarczyli też przypuszczalnie broń i amunicję paryskim zamachowcom.

Poszukiwany był trzeci zamachowiec, Najim Laachraoui, który, jak przypuszczano, uciekł, kiedy jego bomba nie wybuchła. Był on kierowcą paryskich zamachowców i co ważniejsze, najprawdopobniej był twórcą bomb w zamachach w Paryżu i Brukseli którego policja poszukiwała od listopada zeszłego roku. Podawane przez belgijskie media informacje o jego zatrzymaniu okazały się nieprawdziwe. Według informacji z wieczora w środę, to on był drugim terrorystą, który zginął w zamachach na lotnisku.

Wg aktualnych danych zabitych zostało 32 osoby a rannych 270. (g)

Źródło: breakingnews.com nbcnews.com

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom