Zamach w święto Aszura: rośnie liczba ofiar

| 1 komentarz|
image_pdfimage_print

Afgański prezydent Hamid Karzaj poinformował, że wtorkowe zamachy na szyitów w Afganistanie spowodowały śmierć 80 osób. Zamachy były pierwszymi atakami na tak dużą skalę, na tle wyznaniowym, od ponad dekady. Poprzedni bilans mówił o 59 zabitych.

Do ataków doszło w pobliżu szyickich świątyń w stolicy kraju Kabulu oraz w mieście Mazar-i-Szarif na północy Afganistanu. Rannych zostało ok. 150 osób.

Afgański prezydent oskarżył o zamachy pakistańskich ekstremistów. Atak nastąpił podczas procesji z okazji święta Aszura, jednego z najważniejszych dla szyitów. Upamiętnia ono męczeńską śmierć imama Husejna – syna protoplasty szyizmu, imama Alego i zarazem wnuka proroka Mahometa.
Wtorek był tym samym jednym z najkrwawszych dni, od kiedy w 2001 r. koalicja pod dowództwem USA obaliła reżim talibów – podała agencja Reutera.

W 2008 r. ponad 80 osób zginęło w zamachu samobójczym w prowincji Kandahar; w tym samym roku 58 osób poniosło śmierć w zamachu z udziałem samochodu-pułapki na indyjską ambasadę w Kabulu.
Jednak jak zauważa Reuters, zeszłotygodniowe ataki były pierwszymi na tle wyznaniowym na tak dużą skalę, co budzi obawy niektórych obserwatorów, że przemoc między szyitami i sunnitami w Afganistanie może rosnąć.

Więcej na: onet.pl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze