Założycielka liberalnego meczetu w Niemczech dostała ochronę policyjną

Seyran Ates, twórczyni pierwszego w Niemczech liberalnego meczetu w Berlinie, w którym razem modlą się kobiety i mężczyźni i do którego mogą uczęszczać geje i muzułmanie z sekt nieortodoksyjnych (np. Ahmedija) dostała całodobową ochronę policyjną. Po tym, jak w czerwcu meczet został otwarty, Ates dostała ponad sto gróźb śmierci, zarówno przez media społecznościowe jak i na ulicach Berlina.

Seyran Ates, które uważa się za feministkę i studiuje, żeby zostać imamem, ma 54 lata i jest pochodzenia tureckiego. Według niej za kampanię zastraszania stoi prezydent Turcji Erdogan, który zażądał od rządu niemieckiego zamknięcia meczetu a samą Ates oskarżył o związek z przebywającym w USA tureckim kaznodzieją Fethullahem Gülenem, którego władze tureckie uważają za inspiratora zeszłorocznej próby zamachu stanu w Turcji.

Ates była już postrzelona w 1984 roku, kiedy pracowała jako prawniczka, pomagające młodym imigrantkom uciec od swoich tradycyjnych rodzin. (g)

Źródło: thelocal.de

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom