Zagrożenie terroryzmem nigdy nie było większe

Brytyjska agencja bezpieczeństwa MI5 ostrzega, że na terenie Zjednoczonego Królestwa mieszkają tysiące islamskich ekstremistów, którzy za swój uprawniony cel uważają obywateli brytyjskich.

Podczas swojego pierwszego wystąpienia publicznego nowy szef służb bezpieczeństwa Andrew Parker ostrzegł przed brytyjskimi terrorystami. Parker, który przepracował w służbach 30 lat, uważa, że Al-Kaida i inne powiązane z nią organizacje z Pakistanu i Jemenu stanowią najbardziej bezpośrednie zagrożenie dla Wielkiej Brytanii. Przypomniał również o ryzyku wynikającym z wycieku tajnych dokumentów z Centrali Łączności Rządowej (GCHQ) – brytyjskiej służby specjalnej zajmującej się zbieraniem i oceną informacji pochodzących z rozpoznanania promieniowania elektromagnetycznego wykorzystywanego w telekomunikacji.

Andrew Parker

Andrew Parker

Parker mówił o obawach i frustracjach służb, wynikających z dostępu terrorystów do zaawansowanych technologii oraz z powodu wycieku tajnych informacji. Ilość informacji GCHQ, które przejął były współpracownik CIA Edward Snowden przed swoją ucieczką do Rosji, wprawiła w osłupienie zarówno Amerykanów jak i Brytyjczyków. Ponad 58 tysięcy tych dokumentów pochodziło z GCHO, wśród nich było wiele informacji, które odegrały kluczową rolę w udaremnieniu spisków terrorystycznych. Parker ostrzegł, że obecnie terroryści mają do dyspozycji bardzo wiele środków komunikacji takich jak e-mail, telefony z dostępem do internetu, komunikację w grach online, portale społecznościowe, czaty tematyczne, narzędzia ukrywające IP komputera oraz niezliczone aplikacje na komórkę.

Coraz więcej spraw prowadzonych przez MI5 dotyczy mieszkańców Wielkiej Brytanii, którzy wyjechali do Syrii, żeby wziąć udział w walkach po stronie dżihadystów. Istnieje duże ryzyko, że brytyjscy dżihadyści wrócą z Syrii i zaatakują swoich rodaków w kraju. Już teraz wielu z nich zatrzymano na lotnisku bądź aresztowano pod zarzutem terroryzmu. W okresie od 11 września 2001 do 31 marca 2013 do aresztu trafiło 330 potencjalnych terrorystów, ujawniono również liczne plany zamachów. Podsumowując, Parker podkreślił, że zagrożenie terrorystyczne nigdy nie było większe niż obecnie.

Są jednak i tacy – na przykład dziennikarz „The Observer” Henry Porter – którzy uważają, że Parker przesadza, a ujawnione przez Snowdena informacje nie przyniosły nikomu szkody, a co więcej otworzyły debatę na temat równowagi między prawem do prywatności a bezpieczeństwem. W wywiadzie radiowym dla BBC Porter tłumaczył, że cała afera pokazuje jedynie, jak bardzo rząd kontroluje naród.

GB, na podst.: http://www.bbc.co.uk/news/uk-24454596

 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign