Za walkę z ISIS można stracić obywatelstwo

Joanna Palani
| 3 komentarzy|
image_pdfimage_print

Dania potraktowała kobietę walczącą przeciwko Państwu Islamskiemu tak samo, jak potencjalnych ekstremistów. Po przyjęciu nowego prawa o „zagranicznych bojówkarzach”, które ma na celu powstrzymanie obywateli duńskich przed dołączaniem do zagranicznych organizacji terrorystycznych, Dania zaczyna wprowadzać je w życie. 

 

Joanna Palani
Joanna Palani

Na przykład Parlamentarny Komitet ds. Naturalizacji odmówił obywatelstwa urodzonemu w Danii mężczyźnie z Bliskiego Wschodu, podejrzanemu o powiązania z islamską grupą terrorystyczną – jak donosi portal The Local.Komitet zdecydował się przyjrzeć bliżej podaniu o nadanie obywatelstwa Belala El-Khatiba po stwierdzeniu, że człowiek ten wspierał wprowadzenie prawa islamskiego w Danii. „Belal El-Khatib nie powinien otrzymać obywatelstwa, ponieważ jest islamistą. A ktoś, kto chce przemienić duńską demokrację w kalifat, nie powinien mieć duńskiego obywatelstwa” – stwierdził przewodniczący Komitetu, według agencji informacyjnej Ritzau.

25-letni mężczyzna urodził się w Danii z rodziców Palestyńczyków, ale wystąpił o obywatelstwo dopiero w roku 2013. Sdy dowiedział się, że jego podanie zostało odrzucone, skrytykował Komitet i oskarżył Danię o brak demokracji. „Nie zrobiłem nic nielegalnego. Wspieram społeczeństwo na wiele sposobów, ale ponieważ nie ma się takiego samego spojrzenia na życie i wartości, jak pewni politycy, staje się to przeszkodą. To mi przypomina dyktaturę” – powiedział El-Khatib. O ile w powyższym przypadku decyzja Komitetu mogłaby się wydawać uzasadniona, o tyle w przypadku Joanny Palani, Dunki i Kurdyjki zarazem, która walczyła z ISIS i straciła z tego powodu obywatelstwo, to decyzja ta budzi zdumienie. Palani pojechała do Iraku, żeby walczyć u boku kurdyjskich Peszmergów przeciwko ISIS. Gdy wróciła, duńskie służby specjalne odebrały jej paszport i zakazały wyjazdu z Danii. Sprawa jest kontrowersyjna, ponieważ kraje Zachodu, w tym Dania, wspierają oddziały wojskowe Peszmergów.

„Jak mogę stanowić zagrożenie dla Danii i innych krajów, będąc żołnierzem oficjalnej armii, którą Dania szkoli i bezpośrednio wspiera w walce przeciw ISIS ?” – napisała Palani na swoim koncie na FB po utracie paszportu. Planuje ona zaskarżenie decyzji do sądu, mając nadzieję na zwrot paszportu.

roselit, na podstawie: http://sputniknews.com

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook