Z Pakistanu do Niemiec i Polski bez wizy. Niepokojąca oferta wyspiarskiego państewka

Pewna firma z Dubaju próbując pozyskać inwestorów z Pakistanu, oferuje im obywatelstwo jednego z państewek karaibskich. W pakiecie mają być też paszporty, umożliwiające wjazd bez wizy również do Niemiec i do Polski.

Państewko karaibskie Saint Kitts i Nevis obiecuje zagranicznym inwestorom paszporty, pozwalające na wjazd bez wizy na terytorium Niemiec, Polski i 137 innych państw. Firma Range Developments z Dubaju robi temu programowi reklamę między innymi w Pakistanie, bastionie islamskich terrorystów.
Warunkiem przychylnego rozpatrzenia wniosku o obywatelstwo jest gotowość zainwestowania 400.000 dolarów na okres co najmniej pięciu lat w jeden z hoteli w Saint Kitts i Nevis.

Uprzednio karani nie mogą brać udziału w programie rządowym

W rozporządzeniu rządu wyspiarskiego państewka promującego program „Obywatelstwo za inwestycje” podkreśla się, że każdy wniosek będzie wnikliwie rozpatrzony; że wnioskodawcy muszą przedłożyć policyjne świadectwo niekaralności i że w tym programie nie mogą uczestniczyć osoby uprzednio karane, albo osoby „stanowiące potencjalne ryzyko dla bezpieczeństwa Saint Kitts i Nevis, albo dla bezpieczeństwa innego kraju”.

Tymczasem firma Range Developments zapewnia potencjalnych inwestorów na swojej stronie internetowej, że rozmowy z członkami rządu nie są konieczne. Dalej można przeczytać, że „rząd Saint Kitts i Nevis wyraża zgodę na podwójne obywatelstwo i ani nie będzie publikować informacji na temat zainteresowanych, ani też nie będzie informować państwa, z którego dane osoby pochodzą”. Paszporty zamierza się wystawiać inwestorom, ich partnerkom jak również dzieciom w wieku do 25 lat oraz rodzicom w wieku powyżej 65 lat.

Podejrzenie nadużycia

W berlińskim MSZ oświadczono we wtorek (25.09), że do praktyk niektórych państw, które obiecują cudzoziemcom obywatelstwo za stosowne inwestycje podchodzi się dosyć krytycznie. Podkreślono też, że trzeba będzie prowadzić z tymi państwami rozmowy na płaszczyźnie unijnej, uwypuklając podejrzenie nadużyć i, jeśli to konieczne, również o ewentualnym przywróceniu obowiązku wizowego.
Dyrektor marketingu firmy Range Developments, Vipin Sharma, odpisał w mailu, że program „Obywatelstwo za inwestycje” państewka Saint Kitts i Nevis wdrożono już w 1984 roku. Podkreślił też, że jest to „najstarszy i najbardziej ceniony” program tego typu na świecie. Na pytanie czy ten program nie przyciągnie przestępców czy też terrorystów, Sharma odpowiedział, że rząd jakoby bardzo wnikliwie bada dokumenty zainteresowanych, zanim wyrazi zgodę na przyznanie obywatelstwa.

Więcej na: wp.pl

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign