Wyrzucony za uwagę o muzułmanach

NPR Juan Williams
| 5 komentarzy|
image_pdfimage_print

Komentator amerykańskiego radia publicznego NPR Juan Williams został wyrzucony z pracy po wypowiedzi na temat muzułmanów. Zdaniem jednych to źle pojmowana poprawność polityczna. Zdaniem drugich – słuszne posunięcie.
Williams wystąpił w poniedziałek w programie gwiazdora publicystyki prawicowej telewizji Fox News Billa O’Reilly. Prowadzący zapytał go, czy jego zdaniem „Ameryka ma problem z muzułmanami”.

NPR Juan Williams
NPR Juan Williams

O’Reilly sam był niedawno bohaterem incydentu w programie telewizji ABC „The View”, gdzie obwiniał muzułmanów o atak terrorystyczny 11 września 2001. Dwie uczestniczki dyskusji z jego udziałem demonstracyjnie wyszły ze studia, gdy O’Reilly krytykował muzułmanów.

W odpowiedzi na pytanie O’Reilly’ego o islam Williams najpierw podkreślił, że „nie ma uprzedzeń” etniczno-religijnych, ale potem powiedział: „Kiedy wsiadam do samolotu i widzę pasażerów w muzułmańskim stroju, myślę, że utożsamiają się oni przede wszystkim jako muzułmanie, i zaczynam się niepokoić i denerwować”. Williams przestrzegł jednocześnie, żeby nie traktować wszystkich muzułmanów jako „ekstremistów”.

Mimo to w środę został zwolniony przez NPR za swoją wypowiedź.

Poza standardami

„Jego uwagi w programie ‚O’Reilly Factor’ w poniedziałek były niezgodne z naszymi dziennikarskimi standardami i praktykami i podważyły jego wiarygodność jako analityka wiadomości w NPR” – oświadczyło radio.

Williams, który jest Afroamerykaninem, zawsze głosił poglądy liberalno-postępowe, zgodne z linią Partii Demokratycznej, w tym także w czasie swych stałych występów w konserwatywnej Fox News.

Potępieni za nadgorliwość

Jego ukaranie wywołało lawinę krytyki. Telewizja Fox News, która od dawna wypomina radiu NPR nieobiektywność i „przechył lewicowy”, komentuje to jako rekord poprawności politycznej. W tym duchu wypowiedział się m.in. były republikański przewodniczący Izby Reprezentantów Newt Gingrich.

Zwolnienie Williamsa potępiła nawet jako „oburzające” liberalna aktorka Whoopi Goldberg – ta sama, która we wspomnianym programie telewizji ABC wyszła ze studia w proteście przeciw krytyce muzułmanów przez Billa O’Reilly.

Więcej na: tvn24.pl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze