Wychłostana na śmierć

Czterech ludzi, w tym muzułmański duchowny, zostało aresztowanych w Bangladeszu w związku ze śmiercią 14-letniej dziewczynki, która została publicznie wychłostana.

Pejcz

Hena Begum z regionu Shariatpur, oskarżona o romans z żonatym mężczyzną, została ukarana zgodnie z muzułmańskim prawem szariatu. Członkowie jej rodziny powiedzieli, że wyrok został wydany przez lokalny sąd składający się ze starszyzny i duchowieństwa. Za rzekomy romans ze swoim kuzynem dziewczynka otrzymała 80 batów.

Członkowie rodziny owego żonatego mężczyzny ponoć pobili dziewczynkę na dzień przed tym, jak sąd wydał orzeczenie. „Według członków rodziny, po tym incydencie dziewczynka trafiła do szpitala. Zmarła sześć dni później. Starszyzna wioski domagała się od ojca dziewczynki uiszczenia grzywny w wysokości 50000 Taka ($700)” – powiedział BBC Shahidur Rahman, lokalny inspektor policji. Dodał też, że nie zostało jeszcze ustalone, czy dziewczynka zmarła z powodu wymierzonej kary. „Wciąż czekamy na wyniki sekcji zwłok. W międzyczasie poszukujemy pozostałych 14 ludzi, w tym nauczyciela miejscowej medresy (szkoły muzułmańskiej – red.), którzy mieli związek z tą sprawą” – powiedział Rahman.

Jak podają aktywiści, co roku w Bangladeszu lokalne duchowieństwo wydaje dziesiątki orzeczeń w oparciu o prawa szariatu. „Cóż to za sprawiedliwość? Moją córkę pobito na śmierć w imię sprawiedliwości. Gdyby odbyło się to przed normalnym sądem, moja córka by wciąż żyła” – powiedział BBC Dorbesh Khan, ojciec Heny Begum. Dodał też, że winnych tej śmierci należy ukarać.

W środę grupa ludzi zorganizowała w wiec przeciwko tym, którzy wydali fatwę, domagając się wszczęcia postępowania. To już drugi zanotowany przypadek śmiertelny odkąd sąd najwyższy zakazał w zeszłym roku wymierzania kary na podstawie szariatu. W grudniu w rejonie Rajshahi 40-letnia kobieta zmarła na kilka dni po tym, jak została publicznie wychłostana pod zarzutem rzekomego romansu ze swoim pasierbem. Niemal 90% spośród 160-milionowej populacji Bangladeszu jest muzułmańska, z czego większość praktykuje umiarkowaną wersję islamu.(jk)

tłum. Bart

http://www.bbc.co.uk/news/world-south-asia-12344959

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign