Wybór Maroka: islam zamiast tolerancji

wioska-nadziei-maroko
| 2 komentarzy|
image_pdfimage_print

Chrześcijanie ewangelicy w Trzecim Świecie rzadko oskarżani są o podkopywanie publicznego porządku. Tym bardziej zaskakujące jest to, że w ostatnich miesiącach około stu zostało deportowanych z Maroka.

Chrześcijanom, pochodzącym w większości ze Stanów Zjednoczonych i Europy, postawiono poważne zarzuty… prób nawracania muzułmanów na chrześcijaństwo. To przestępstwo karalne przez uwięzienie zgodnie z prawem Maroka. A jak zauważa Robert Spencer z jihadwatch.org, również zgodnie z prawem szariatu.

wioska-nadziei-marokoPrawa wymierzone w prozelityzm są w świecie muzułmańskim powszechne. Maroko jednak jak do tej pory cieszyło się reputacją kraju o największej tolerancji w tym regionie. Pomimo że prawie wszyscy obywatele kraju to muzułmanie, kościoły i synagogi funkcjonują normalnie dla ludzi innych wyznań.

Być może ta otwartość zachęciła chrześcijańskich misjonarzy, którzy prowadzą dziecięcą „Wioskę Nadziei”, 80 kilometrów na południe od Fezu. W wiosce szesnastu woluntariuszy troszczyło się o porzucone dzieci już od ponad dekady. W marcu władze Maroka wysłały do sierocińca inspektorów, a następnie wręczyły nakaz wyjazdu z kraju. Świadkowie mówili o bardzo smutnych pożegnaniach marokańskich dzieci z ich dotychczasowymi zastępczymi rodzicami.

Władze Maroka ustami ministra komunikacji Khaleda Naciri oświadczyły, że misjonarze „wykorzystywali biedę niektórych rodzin i obierali za cel małe dzieci”. Pracownicy misji zaprzeczają jakoby faszerowali dzieci chrześcijaństwem. Sympatycy misji twierdzą z kolei, że kilka godzin nauczania religijnego to niewielka cena za edukację i opiekę. Muzułmańscy przywódcy religijni nazwali działania misjonarzy „moralnym gwałtem” i „religijnym terrorem.”

W odpowiedzi, amerykańska organizacja ewangeliczna Open Doors popiera prowadzoną przez republikańskiego kongresmana Franka Wolfa kampanię nacisku na Maroko w sprawie złagodzenia stosunku do ewangelistów. Obecna amerykańska administracja, traktując Maroko jako jednego z najbliższych sprzymierzeńców w świecie arabskim, wybrała w tej sprawie milczenie.(pj)

AX na podst. The Economist and Compass Direct News

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze