Wikileaks: Syria sprzyjała atakom na skandynawskie ambasady

Premier Syrii, Mahomet Naji al-Otari
| 2 komentarzy|
image_pdfimage_print

Władze Syrii ułatwiły ataki na ambasady państw skandynawskich w Damaszku podczas zamieszek po opublikowaniu karykatur Mahometa na początku 2006 roku – wynika z amerykańskiej depeszy dyplomatycznej uzyskanej przez demaskatorski portal internetowy Wikileaks.

Kilka dni przed zamieszkami syryjski premier Mohammed Nadżi el-Otari „dał instrukcje” wielkiemu muftiemu Syrii, aby imamowie w piątkowych kazaniach używali „bardzo ostrych, bez ograniczeń, słów” – napisano w depeszy, którą cytuje norweski dziennik „Aftenposten”.

Informacje amerykańskich dyplomatów pochodzą od „jednej z ważnych sunnickich postaci religijnych”, której nazwisko zostało wymazane w materiale opublikowanym przez gazetę.

Ambasada USA w Damaszku pisze, powołując się na to źródło, że syryjski rząd zezwolił na zamieszki i dopiero wtedy, kiedy uznał, że spełniły one swoją rolę, w celu ich powstrzymania zagroził użyciem siły.

Premier Syrii, Mahomet Naji al-Otari
Premier Syrii, Mahomet Naji al-Otari

Źródło to jest zdania, że posłanie Damaszku do Zachodu jest jasne: „Widzicie do czego dojdzie, jeśli zgodzimy się na prawdziwą demokrację i pozwolimy, aby decydowali islamiści”.

Dwanaście kontrowersyjnych karykatur proroka Mahometa ukazało się po raz pierwszy w 2005 roku w duńskim dzienniku „Jyllands-Posten”. Na początku 2006 roku publikacja wywołała masowe wystąpienia przeciwko Danii, głównie w świecie islamskim.

Więcej na: interia.pl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze