Wielogłowa hydra brytyjskiego islamizmu

Czy działania brytyjskiego rządu przeciwko islamskim ekstremistom są skuteczne, czy wręcz przeciwnie, są wyrazem słabości i zachętą do dalszego działania?

W ramach walki z islamskim ekstremizmem rząd brytyjski zakazał działalności ugrupowaniu Muslim Against Crusaders (Muzułmanie Przeciwko Krzyżowcom, MAC). Ugrupowanie to zasłynęło z takich działań jak wezwania do przekształcenia dwunastu brytyjskich miast w strefy szariatu, czy zniesławianie brytyjskiej armii.

Minister spraw wewnętrznych Theresa May podpisała 9 listopada rozporządzenie, w którym określa jakiekolwiek wsparcie czy członkostwo w MAC jako przestępstwo.

Skuteczność działań rządu jest w tym wypadku wątpliwa. Sama May przyznaje, że MAC to po prostu nowa nazwa organizacji już zakazanych pod różnymi nazwami, takich jak Al-Ghurabaa, Sekta Uratowanych, Al-Muhajiroun czy Islam4UK. Z pewnością i tym razem islamiści pojawią się wkrótce pod nową nazwą. Tak naprawdę wszystkie te grupy są wcieleniami założonego w Londynie oddziału Hizb ut-Tahrir, panislamskiej partii, której celem jest zjednoczenie wszystkich krajów muzułmańskich w jednym islamskim państwie czy kalifacie rządzonym przez prawo szariatu.

Jego obecny lider Anjem Choudary to były rzecznik Islam4UK powołanego przez oddanych muzułmanów jako platforma do propagowania najdoskonalszej islamskiej ideologii w Zjednoczonym Królestwie, jako boskiej alternatywy dla prawa stanowionego przez człowieka i do przekonania opinii brytyjskiej o wyższości islamu.

Najgłośniej o MAC zrobiło się w lipcu bieżącego roku, gdy rozpoczęli projekt przekształcania dzielnic brytyjskich miast w strefy szariatu. Mottem tej akcji było: „Koniec prawa stanowionego przez człowieka początkiem szariatu”. Data była symboliczna – szósta rocznica zamachów, w których w londyńskiej komunikacji zginęły 52 niewinne osoby.

Zakaz wprowadzony przez brytyjski rząd to zdaniem członków MAC, sukces ugrupowania. „Podkreśla czystą nienawiść brytyjskiego rządu do prawowiernych muzułmanów, którzy w sposób pokojowy wypowiadają się przeciwko zasadom, które są antyislamskie i antymuzułmańskie”, czytamy w wpisie na ich stronach z 9 listopada.

MAC jest 47 ugrupowaniem zakazanym przez brytyjski rząd na podstawie ustaw antyterrorystycznych. Pomimo tych wszystkich zakazów tylko 15 osób zostało skazanych za przestępstwa związane z działalnością na rzecz takich organizacji w ciągu całej ostatniej dekady. To nie tylko zniechęca, a wręcz przeciwnie rozzuchwala osoby pokroju Anjema Choudary.

Oprac. JW

Źródło: http://www.hudson-ny.org/2584/uk-muslims-new-names-old-groups

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign