Wielka Brytania: zwolnienie z pracy za sprzeciw wobec chusty

BMI przewoźnik przyjazny islamistom

Brytyjska stewardesa została zwolniona za odmowę latania do Arabii Saudyjskiej, gdzie musiałaby ubierać tradycyjne islamskie zasłony i iść z tyłu za kolegami.

Lisa Ashton, stewardesa linii lotniczych BMI, otrzymała informację, że w miejscach publicznych w Arabii Saudyjskiej wymaga się od niej, żeby nosiła czarną szatę zwaną abaja. Zakrywa one wszystko poza twarzą, stopami i rękami. Musiałaby też, bez względu na rangę, iść z tyłu za swoimi kolegami.

BMI przewoźnik przyjazny islamistom

BMI przewoźnik przyjazny islamistom

Ashton odrzuciła te instrukcje, ponieważ jej zdaniem są dyskryminujące. W kwietniu firma BMI zwolniła ją z pracy.

To oburzające. Jestem dumną Angielką i nie chcę takich restrykcji w stosunku do mojej osoby, powiedziała oburzona stewardesa. Nie mam zamiaru być traktowana jak obywatel drugiej klasy.

Eksperci saudyjscy i firmy, które rekrutują kobiety do pracy w ich kraju twierdzą, że to mit, że zachodnie kobiety muszą chodzić za mężczyznami. I nie ma też wymagań co do noszenia abaji w miejscach publicznych, chociaż wiele kobiet tak robi.

Sąd pracy uznał jednak na początku tego roku, że BMI miał prawo narzucenia personelowi zasad innej kultury i odrzucił skargę o dyskryminację płciową.

Zaskarżony dokument rozesłany do personelu pokładowego przez BMI zawierał informację, że w Arabii Saudyjskiej oczekuje się, że żeńscy członkowie załogi będą iść z tyłu za męskimi współpracownikami w miejscach publicznych, takich jak lotniska, bez względu na rangę. Rozdano także abaje z nakazem zakładania ich przez kobiety opuszczające samolot, grożąc jednocześnie konsekwencjami dyscyplinarnymi w przypadku nie zastosowania się do polecenia służbowego.

W liście zwalniającym Ashton BMI pisze, że było to odpowiednie do sytuacji, żeby poprosić pracownice, żeby szły za mężczyznami, ze względu na saudyjską kulturę.

Tymczasem nawet brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych doradza wprawdzie konserwatywny ubiór kobietom udającym się do Arabii Saudyjskiej, ale nie mówi o abajach w miejscach publicznych.

W tej sprawie brytyjski sąd pracy w Manchesterze uznał, że nie ma powodów, żeby kobiety uważały zakładanie pełnej zasłony czy chodzenie za mężczyznami za niekorzystną dla siebie sytuację.

W połowie ubiegłego roku londyński sąd pracy, w sprawie będącej lustrzanym odbiciem tej z Manchesteru, ukarał grzywną właściciela salonu fryzjerskiego, za niezatrudnienie muzułmanki w chuście. Pomimo że pracodawca uzasadniał, iż potrzebuje stylistów, którzy nadadzą lokalowi styl „funky”, sąd odrzucił jego argumentację jako niewystarczającą i przyznał muzułmance odszkodowanie w wysokości czterech tysięcy funtów.

Po odejściu z BMI, Ashton rozpoczęła karierę muzyczną w zespole Looby. Razem z zespołem nagrali cover znanego przeboju dyskotekowego Shame Shame Shame, jak twierdzi Ashton inspiracją były linie lotnicze BMI.

JW na podst. The Times

Od redakcji:
Na stronie www.mirror.co.uk ukazał się króki komentarz Sue Caroll, z którego przytaczamy ostatni akapit:
Czy działając w tym samym duchu, powinniśmy teraz zażądać, żeby stewardesy Saudi Arabian Airlines po przylocie na Heathrow przebierały się w mini, szpilki i bluzeczki na ramiączkach?

Z dedykacją dla BMI 'Shame Shame Shame’ w wersji wykonywanej przez Izabelę Scorupco.

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Piotr S. Ślusarczyk

Doktorant UKSW, badacz islamu politycznego, doktor polonistyki UW; współprowadzący portal Euroislam.pl; dziennikarz telewizyjny i radiowy.

Inne artykuły autora:

Dzihadyści zaatakowali w Rosji

Izolacja rządu talibów już nie działa

Niemcy: czy deportacja imigrantów będzie sprawniejsza?