Wielka Brytania zaostrza przepisy antyterrorystyczne

Rząd brytyjski przedstawił, przygotowywany od paru miesięcy, pełny projekt nowych, ostrzejszych przepisów antyterrorystycznych.

Do najważniejszych propozycji należą:

    • Kara dożywotniego więzienia będzie mogła zostać warunkowo skrócona, po spędzeniu określonego czasu w więzieniu. Jednak zwolnienie będzie warunkowe i do śmierci zwolniony będzie pod nadzorem policji.
    • Kara za nowe wprowadzone „poważne przestępstwo terrorystyczne”, wynosząca minimum 14 lat i nadzór trwający od 7 do 25 lat.
    • Bezwarunkowe wydłużenie kary – odbycie całej kary bez możliwości zwolnienia warunkowego, a po jej odbyciu nadzór policyjny do 10 lat.
    • Kara dla osób o szczególnym zagrożeniu, zarówno dla dorosłych jak i dla młodocianych – dopiero po odbyciu 2/3 kary będzie możliwość ubiegania się o zwolnienie warunkowe, a po zwolnieniu będzie roczny nadzór policyjny.
    • Dłuższe kary za przestępstwa terrorystyczne, maksimum zwiększone z 10 do 14 lat, m.in. za przynależność albo wspieranie zakazanej organizacji i udział w szkoleniach dla terrorystów.
    • Nadzór policyjny będzie obejmował wszystkie osoby zwolnione z więzienia i trwał minimum rok, a osoby dorosłe na zwolnieniu warunkowym będą przechodziły badania wykrywaczem kłamstw.

Jednocześnie zmienione zostaną zasady kontrolowania osób podejrzewanych o działalność terrorystyczną, wobec których dowody są niewystarczające do wytoczenia im procesu. Łatwiej będzie teraz poddawać takie osoby kontroli (zamiast „przeważającego prawdopodobieństwa”, że taka osoba zagraża, wystarczą „racjonalne powody”) i zniesiony będzie dwuletni maksymalny czas stosowania takich środków – teraz będą mogły być bezterminowe.

Więzienie Belmarsh w Londynie, gdzie terroryści odsiadują najcięższe wyroki

Do czternastu stosowanych środków kontroli należą obecnie m.in. odebranie  paszportu, nakaz przebywania nocą w mieszkaniu, nakaz przeprowadzenia się do innej miejscowości, noszenie elektronicznej bransolety lokalizacyjnej, zakaz używania komórki, czy komputera.

Dojść mają jeszcze nowe środki, jak przymusowe badanie obecności narkotyków we krwi, obowiązek poddania się terapii antynarkotykowej i odpowiedzialność za wszystkie urządzenia elektroniczne w domu, a nie tylko własne.

Zaostrzenie środków walki z terroryzmem to rezultat dwóch krwawych zamachów, do jakich doszło w Wielkiej Brytanii w ostatnich dwunastu miesiącach – dokonali ich terroryści zwolnieni po odbyciu połowy kary. Jeden z nich uczestniczył nawet, rzekomo skutecznie, w więziennym programie deradykalizacji (pisaliśmy o tym). (g)

Na podst. The Guardian

Warto też przeczytać o radykalizacji islamistycznej w ciężkich więzieniach.

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom