Wielka Brytania: zadanie domowe – „Wybaczyć terrorystom”

„Wszystkim terrorystom należy wybaczyć” – tak brzmiał temat pracy domowej, zadanej uczniom jednej z brytyjskich podstawówek. Rodzice protestowali, szkoła przeprosiła.

Uczniowie ósmej klasy szkoły podstawowej w Bridlington School (East Yorkshire) zostali poproszeni o napisanie wypracowania, w którym ustosunkują się do tezy: „Wszystkim terrorystom należy wybaczyć”. Nauczyciel przedmiotu PSHE (wychowanie indywidualne, społeczne i zdrowotne) przesłał to zadanie za pomocą aplikacji Showmyhomework, która służy do komunikacji między uczniami, rodzicami i szkołą.

Spotkało się to ze sprzeciwem części rodziców. Jeden z nich napisał na Twitterze, że zadawanie podobnych prac domowych jest „nie do przyjęcia”. Dyrektorka szkoły Kate Parker-Randall wyjaśniła całą sprawę tak: „Po pierwsze chciałabym przeprosić za zdenerwowanie, które mogła spowodować ta praca domowa. Wypracowanie zostało zadane w związku z lekcją edukacji osobistej, społecznej i zdrowotnej, która dotyczyła konsekwencji przestępstw i celów rozmaitych kar”.

Bezpośrednim impulsem do sformułowania tematu eseju była informacja, że matka jednej z ofiar ataku terrorystycznego w Manchesterze wybaczyła zamachowcowi zabicie jej syna. „Celem rozprawki było umożliwienie uczniom sformułowania własnych poglądów na temat tego, jaka reakcja na tak straszliwe zbrodnie jest adekwatna – nienawiść czy przebaczenie” – dodała dyrektor. Jednak po zastanowieniu się nad sprawą zadania domowego pedagog przyznała, że lepiej byłoby je przedstawić „w inny sposób”.

W maju 2017 r. Salman Abedi zabił 22 osoby, detonując bombę w czasie koncertu odbywającego się w Manchester Arena.

PŚ.

Źródło: https://www.telegraph.co.uk/news/2019/12/17/school-apologises-manchester-arena-bombing-homework/