Więcej grantów dla islamskich radykałów w Kanadzie

Kolejnych pięć islamskich organizacji, które mają powiązania z terroryzmem, a w przeszłości prowadziły antygejowskie kampanie, otrzymało w ramach programu Canada Summer Jobs dotacje od rządu premiera Trudeau.

Wśród nich znajdują się m.in. Canada Arab Federation, Muslim Association of Canada oraz Anatolia Islamic Centre, której imam w w 2013 r. wygłaszał pełne nienawiści, antygejowskie przemówienia w szkołach. Wszystkie te jednostki otrzymały pieniądze z programów fundowanych przez podatników.

Jak się okazuje, jest to zaledwie czubek góry lodowej. Na liście kontrowersyjnych odbiorców znajduje się także Salaheddin Islamic Centre w Toronto, zwany dawniej „radykalnym meczetem za milion dolarów”. Meczet ten również otrzymał grant, choć gości on cieszącego się złą sławą imama Aly’ego Hindy, który zaprzeczał odpowiedzialności muzułmanów za ataki z 11 września, nie chciał potępić zamachów bombowych w Londynie w 2005 r. i bronił osiemnastu terrorystów z Toronto nazywając ich „dobrymi ludźmi”. Imam zwykł również określać homoseksualizm mianem „wymysłu”, „śmiecia” czy „nonsensu”.

Dotacje otrzymała również Abu Huraira Center, organizacja powiązana dawniej z innym kaznodzieją nienawiści, Bilalem Philipsem. Choć władze ośrodka twierdzą, że Philips nie nauczał w nim od 2013 r., nagrania z nim, w tym te najnowsze ze stycznia 2018 r., wciąż można oglądać na kanale Abu Haraira Center na Youtube.

Philips został aresztowany w 2014 r. na Filipinach za „podżeganie i rekrutowanie osób do prowadzenia działalności terrorystycznej”, jak również za „ekstremistyczne poglądy i możliwe powiązania z ugrupowaniami terrorystycznymi”. Urodzony na Jamajce Kanadyjczyk ma zakaz wjazdu do Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Australii. Jest również znany z antygejowskiej retoryki. Homoseksualizm nazywał „złym i groźnym” i podkreślał, że pod rządami prawa islamskiego karą za niego jest śmierć.

Poglądy te popierają inni beneficjenci kanadyjskich grantów, tacy jak imam Islamskiego Instytutu w Toronto, Abdullah Hakim Quick. W nagraniu opublikowanym na YouTube w maju 2016 r., a nakręconym dziesięć lat wcześniej, Quick mówi: „Zapytali mnie więc, jakie jest stanowisko islamu w sprawie homoseksualizmu. Odpowiedziałem: ‘zapiszcie w gazecie moje nazwisko: stanowisko islamu to śmierć’”.

Abdullah Hakim Quick

Abdullah Hakim Quick

Po tym, jak powołujący się na powiązania z ISIS muzułmanin urodzony w USA zamordował czterdzieści dziewięć osób w klubie gejowskim w Orlando, Quick powiedział w wywiadzie dla stacji CBC, że jego poglądy uległy zmianie i przeprosił za swoje szorstkie sformułowania z przeszłości. Pomimo tego muzułmańscy aktywiści w Wielkiej Brytanii oskarżają go o zachęcanie do terroryzmu i ekstremizmu.

Dr Shabir Ally, przewodniczący Islamic Information and Dawah Centre International – kolejnej organizacji otrzymującej grant – w nagraniu na YouTube twierdzi, że homoseksualizm jest czymś złym i wiąże go z „molestowaniem dzieci”. „Niektórzy mówią: ‘nie możemy się przed tym powstrzymać’. Jak to nie możecie?”, pytał Ally, podkreślając, że to analogiczna sytuacja do pedofila, który „molestuje dzieci, ponieważ nie może się powstrzymać”.

Grant przyznano także Islamic Circle of North America, uznanemu za forpocztę Bractwa Muzułmańskiego. Kanadyjczycy powinni zwrócić uwagę również na skrajną retorykę grupy, która na swojej stronie internetowej umieściła zakładkę zatytułowaną „Choroby powiązane z homoseksualizmem” oraz wzmianki o obronie szariatu w Ameryce Północnej.

Żadna ze wspomnianych organizacji nie odpowiedziała na prośby o komentarz i nie jest jasne, czy musiały one podpisywać kontrowersyjne „oświadczenie” o wartościach [kanadyjskich] opracowane przez Trudeau.
Candice Malcolm

Oprac. Bohun, na podst. http://torontosun.com

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign