W Polsce najmniejszy odsetek cudzoziemców w UE

Jedynie 0,1 proc. populacji Polski stanowili w 2010 r. obywatele innych krajów – poinformował unijny urząd statystyczny Eurostat. To najmniejszy odsetek w Unii Europejskiej. Na terenie całej Wspólnoty żyje 32,5 miliona cudzoziemców.

W Polsce mieszkało w 2010 roku 45,5 tys. obcokrajowców, z czego 14,8 tys. to obywatele krajów Unii Europejskiej. Pozostałych 30 tys. pochodziło spoza unijnych granic. Mniej obcokrajowców jest jedynie na Malcie, Islandii czy Litwie.

Osób, które urodziły się poza Polską, w czasie przeprowadzania badań żyło w naszym kraju 456 tysięcy. To 1,2 proc. wszystkich mieszkańców Polski, co także stanowi najniższy odsetek w UE.
Spośród wszystkich krajów UE, jedynie u dwóch sąsiadów Polski: na Litwie i na Słowacji obcokrajowcy stanowią poniżej 2 proc. populacji (odpowiednio 1,1 proc. i 1,2 proc.). Procentowo najwięcej obcokrajowców żyje zaś w niewielkim Luksemburgu (43 proc.), gdzie siedziby ma wiele unijnych instytucji i międzynarodowych banków.

Kolejne miejsca zajmują Łotwa (17,4 proc.), Estonia i Cypr (po 16 proc.). W państwach bałtyckich statystyki te wiążą się z mieszkającą tam dużą populacją Rosjan, a na Cyprze – z obecnością obywateli tureckich. Trzecia jest Hiszpania (12,3 proc.), w której żyje ponad 5 milionów obcokrajowców.
Jedynie Niemcy wyprzedzają Hiszpanię pod względem liczby obcokrajowców zamieszkujących kraj. W momencie przeprowadzania badań żyło ich tam nieco ponad 7 milionów (8,7 proc. populacji).

Więcej na: onet.pl

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign