W Europie dwa razy więcej wniosków o azyl niż przed kryzysem imigracyjnym

Opublikowane właśnie dane o wnioskach azylowych w Europie w 2018 wskazują na dwukrotny wzrost w stosunku do okresu przed rokiem 2014. W ubiegłym roku w Europie złożone zostało ponad 640 tysięcy wniosków azylowych, w okresie przed 2014 było ich przeciętnie około trzystu tysięcy. W czasie kryzysu imigracyjnego  w latach 2015-2016 o azyl ubiegało się odpowiednio 1,4 mln i 1,3 mln ludzi.

Tylko około jedna trzecia wniosków o azyl jest obecnie załatwiana pozytywnie; w 2015 około połowy wniosków było zaakceptowanych. Nie ma jeszcze danych na temat wydaleń osób, którym odmówiono azylu, ale w poprzednich latach co najwyżej połowa takich osób wyjeżdżała dobrowolnie albo ci ludzie byli deportowani. Nawet przy zmniejszeniu napływu imgirantów, legalnie i nielegalnie pozostaje obecnie w Europie co roku ponad 400 tysięcy osób. (g)

Źródło: Reuters

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom