W Dubaju nie było jak w raju

Księżniczka Haya podczas konferencji UN Messengers of Peace; obok Michael Douglas (2007). (Foto: https://www.flickr.com; Paulo Filgueiras, UN Photo)

45-letnia księżniczka Haya, szósta żona 70-letniego miliardera szejka Mohammeda bin Rashida al-Maktouma, uciekła z Dubaju pod koniec czerwca ze swoim siedmioletnim synem i 11- letnią córką oraz z 31 milionami dolarów.

Sprawę szeroko opisywały media światowe i polskie. Przytaczamy relację Clarion Project.

Żona emira Dubaju i premiera Zjednoczonych Emiratów Arabskich pojawiła się w Wielkiej Brytanii, gotowa wziąć udział w czymś, co zapowiada się jako nieładna bitwa o opiekę prawną nad dwojgiem małych dzieci. Oprócz opieki nad dziećmi księżniczka zwróciła się do sądu o nakaz ochrony przed przymusowym małżeństwem dla swojej córki, a dla siebie o „non-molestation order” (zakaz zbliżania się dla sprawców przemocy domowej).

Księżniczka pojawiła się po ucieczce w sądzie w Londynie; emir nie był obecny. Chociaż sąd nakazał, żeby szczegóły postępowania były trzymane w ścisłej tajemnicy, wiadomo, że ubiega się on o powrót dzieci do Dubaju.

Szczegóły ochrony, o którą ubiega się księżniczka, nie zostały podane do wiadomości publicznej. Jak donosi CNN: „Zgodnie z prawem angielskim można wydać nakaz ochrony przed przymusowym małżeństwem, aby chronić przed tym daną osobę lub pomóc komuś będącemu już w związku małżeńskim, na przykład zapobiegając uprowadzeniu tej osoby za granicę”.

Dwie córki szejka Mohammeda z innego małżeństwa również próbowały uciec przed nim, trafiając na nagłówki międzynarodowych gazet. Córka Latifa w kwietniu 2018 r. uciekła jachtem z Dubaju, chcąc schronić się przed, jak to określiła, „latami tortur i więzienia ze strony ojca”. Jacht został przechwycony przez służby bezpieczeństwa i sprowadzony z powrotem do kraju.

W styczniu 2019 r. władca Dubaju zamienił swoją posiadłość w Wielkiej Brytanii w coś, co sąsiedzi określili jako „obóz jeniecki”, oprócz środków bezpieczeństwa już istniejących w posiadłości (strażnicy, kamery CCTV i ogrodzenia warstwowe) budując wysokie ogrodzenie. W 2000 r. inna córka władcy, Shamsa (młodsza siostra księżniczki Latify) uciekła z tej posiadłości. Latifa powiedziała, że od tego czasu Shamsa „była przetrzymywana w stanie odurzenia… w Dubaju i przypominała 'zombie’”.

Księżniczka Haya jest córką zmarłego króla Jordanii Husseina i przyrodnią siostrą obecnego króla Jordanii, Abdullaha II Jordana. Jest bliską przyjaciółką księcia Karola, spadkobiercy tronu brytyjskiego i jego żony Camilli. Ukończyła Oxford University w Wielkiej Brytanii, gdzie studiowała politykę, filozofię i ekonomię. Reprezentowała Jordanię na Igrzyskach Olimpijskich 2000 w Sydney w skokach jeździeckich.

Kiedy księżniczka Haya opuściła Dubaj, szejk oskarżył ją o romans z jej brytyjskim ochroniarzem i zaczął komentować sprawę w mediach społecznościowych, prozą i w poezji, potępiając ucieczkę i „wypierając się jej”.

Oprac. GB na podstawie https://clarionproject.org/estranged-wife-of-dubais-ruler-court-battle-uk/

(Artykuł z 31.07).

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign