Veil, Binoche i Kundera bronią Iranki zagrożonej ukamienowaniem

befa20fb9b990df9130f8f62a6ac9bf3
| 1 komentarz|
image_pdfimage_print

Wybitni przedstawiciele świata kultury i polityki apelują wspólnie o uwolnienie Iranki skazanej na ukamienowanie za cudzołóstwo. List, podpisany m.in. przez Simone Veil, Juliette Binoche i Milana Kunderę, opublikował w poniedziałek dziennik „Liberation”.

43-letnia Sakineh Mohamadi Asztiani została skazana w 2006 roku przez sąd irański na ukamienowanie. Teheran twierdzi, że Irance wymierzono tę karę za zdradę małżeńską, ale także za współudział w zabójstwie jej męża. Amnesty International i adwokaci są przekonani, że ten ostatni zarzut został „dorzucony” później przez władze w Teheranie dla usprawiedliwienia okrutnej kary.

befa20fb9b990df9130f8f62a6ac9bf3– Trzeba pilnie działać, aby powstrzymać egzekucję, która, jak obawiają się obserwatorzy sceny irańskiej, może zostać wykonana w najbliższym czasie – głosi apel osiemnastu znanych osób opublikowany w „Liberation” z inicjatywy francuskiego filozofa Bernarda-Henri Levy’ego. – Stawką jest życie tej kobiety. Walka toczy się też o wolność i godność tysiąca innych – głosi list, wzywający do natychmiastowego uwolnienia Asztiani i jej uniewinnienia. W apelu znani ludzie domagają się także, by ONZ przypomniał reżimowi w Teheranie „jego dawne obietnice z lat 2002 i 2008, dotyczące zniesienia tego typu kar”. Sygnatariuszami apelu są m.in. Mia Farrow, nigeryjski laureat literackiej Nagrody Nobla Wole Soyinka i piosenkarz Bob Geldof.

Podpisały go także popularne francuskie przedstawicielki życia politycznego: bojowniczka o prawa kobiet, była przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Simone Veil, socjalistka Segolene Royal, czy była minister sprawiedliwości Rachida Dati.

Już w maju 2006 roku Asztiani została skazana na 99 uderzeń batem za to, że po śmierci swojego męża utrzymywała „niedozwolone stosunki” z dwoma mężczyznami. Później podczas procesu mężczyzny oskarżonego o zamordowanie męża Asztiani, sąd ponownie zajął się sprawą zdrady małżeńskiej, której miała dopuścić się wcześniej kobieta. Iranka została wówczas skazana na śmierć przez ukamienowanie.

Więcej na: www.gazeta.pl

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook